Olympics-Climbing-Sport překonává koordinační omezení a dosahuje nových výšin

Olympijské hry v Tokiu 2020 – Sportovní lezení – Bowling žen – Finále – Městský sportovní park Umi – Tokio, Japonsko – 6. srpna 2021. Janja Garnpreet ze Slovinska hraje při soutěžním kulečníku přes Reuters/Muhammad Rasfan

TOKIO (Reuters) – První olympijský horolezecký turnaj předvedl světovému televiznímu publiku mnoho svých špičkových konkurentů a jejich talentů odolávajících gravitaci, překonal omezení společné koordinace Tokia a položil základ pro růst budoucích her.

Diváci byli svědky vrcholu ženské horolezecké zdatnosti, protože slovinská Janja Garnbriet ovládla rockovou akci – kde sportovci řeší lezecké hlavolamy umístěné na nízké zdi -, aby definitivně získali zlatou medaili.

„Měl jsem takový nával mysli, že kdybyste se mě zeptali, jak jsem udělal číslo tři (problém skály), nevěděl bych,“ řekl Garnbrett po kvalifikaci.

Medailová omezení v Tokiu znamenala kombinaci tří disciplín závodního lezení, přičemž pořadí se zdvojnásobilo, aby se určil konečný vítěz. Jak se dalo očekávat, koordinace trestala horolezce a vedla k neočekávaným výsledkům.

„Kombinovaná forma byla opravdu bolestivá. Tato událost nedopadla tak, jak jsem si myslel,“ řekl Japonec Miho Nonaka, který získal stříbro v ženských šampionátech, přičemž bronz bral krajan a zkušený horolezec Akio Noguchi.

V mužské soutěži stačilo španělské Alberto Genis Lopez na nejlepší umístění ve sprintu – vertikální sprint přes 15metrovou zeď – a kompetentní stoupání v hlavním závodě, aby si zajistil zlatou medaili navzdory špatnému výkonu na skále.

Nejlepší výběry jako Adam Ondra z České republiky a Japonec Tomoa Narasaki skončili mimo první tři, přičemž jediný rockový problém dokazuje zlom ve finále.

Tokio předvedlo bohatství rostoucích talentů v rychle rostoucím sportu, což také hrám samotným dodalo mladistvý vzhled.

Stoupání bude rozděleno na kombinovanou rychlostní a skálopevnou akci v Paříži v roce 2024, což poskytne příležitost více sportovcům včetně specialistů na špičkovou sprintovou akci.

READ  Česká republika považuje za „vysoce rizikovou“ zemi COVID-19, protože Indii byl odepřen vstup na světové juniorské finále ITF