Euro 2024: Gruzie remizovala s Českou republikou ve fyzické bitvě | Novinky z fotbalu

22. června 2024 23:25 IST

Nejnižší nasazený tým v turnaji promarnil poslední šanci turnaj vyhrát, ale ve skupině F předvedl působivý výkon při remíze 1:1.

Jedinou šancí, kterou Gruzie ve hře měla, bylo vytvořit si jasnou příležitost v otevřené hře. Gruzínská reprezentace využila protiútoky české reprezentace a dokázala zabránit třem hráčům v útoku na obránce. Po honbě za míčem po většinu času ve velmi intenzivní konfrontaci se zdálo, že prvně na turnaji se účastnící tým Gruzie urve vítězství. To se ale nestalo, Saba Lubjanidze při posledním výkopu zápasu napálil míč nad břevno.

Ladislav Krejčí, hráč České republiky, v zápase s gruzínským hráčem Otarem Kakabadze (Reuters)

Utkání vidělo devět žlutých karet, protože oba týmy urputně bojovaly o vítěze. Zatímco Portugalsko ve svém úvodním zápase porazilo Českou republiku 2:1, Gruzii, nejníže nasazený tým Eura 2024, porazilo Turecko 3:1. Vítězství pro oba týmy by znamenalo dlouhou cestu k zajištění místa v 16. Zápas ale skončil v Hamburku remízou 1:1, Češi promarnili šance před brankou a Gruzie získala historicky první bod na velkém turnaji.

První půlhodinu hry to vypadalo spíše na dril ofenzivní versus defenzivní než na trénink. Češka měla v tomto období sedm střel na branku, nejvíce v prvním poločase zápasu ME od roku 2016. Ve třetí minutě přinutila Giorgia Mamardashviliho ke dvěma skvělým zákrokům a pokračovala ve vlnách. Zdálo se, že je jen otázkou času, kdy skórují, ale koncovka zůstávala v nedohlednu.

Byla to Georgia, kdo prolomil patovou situaci. Poté, co prokázala odolnost v obraně, získala určitou dynamiku díky kontrolovaným přihrávkám a byla odměněna v přestávce v prvním poločase. Míč se ve vápně dotkl paže Rubena Hranace a Giorgis Mikotadze zařídil pokutový kop.

Do druhého poločasu však vstoupil český tým sebevědomě a v 59. minutě našel vyrovnání z rohového kopu Ondezj Linger, který se odrazil od hrudi Patrika Schicka ke vzdálenější tyči do sítě. Útočník Bayeru Leverkusen byl do té doby nerozhodný, ale byl ve správný čas na správném místě. Žádný jiný hráč nevstřelil na turnaji tolik gólů (šest) jako 28letý hráč od začátku Euro 2020.

READ  Šéf West Hamu David Moyes nyní musí prokázat, že je mužem pro tuto velkou příležitost v Evropské lize | fotbalové zprávy

Po více než hodinovém boji se zdálo, že oba týmy v závěrečných fázích nemají nápady, přestože Češi nadále kontrolovali míč. Donutili Mamardashviliho k několika dalším zákrokům – který vyhrál cenu Muž zápasu – ale snažil se vytvořit prostor v boxu.

Gruzie měla v porovnání s 12 Českou republikou pouze jednu střelu na branku, ale zápas se pro ni stal nezapomenutelným, přestože Lubyanidzeová v závěru promarnila šanci.

Sledujte nejnovější sportovní zprávy, včetně nejnovějších titulků a aktualizací z olympijských her v roce 2024, kde budou indičtí sportovci soutěžit o slávu v Paříži. Sledujte všechny události velkých tenisových turnajů, sledujte své oblíbené fotbalové týmy a hráče s nejnovějšími výsledky zápasů a získejte nejnovější zprávy o mezinárodních hokejových turnajích a seriálech.