Česká republika zakončila olympijské hry v Paříži s historicky nejnižší medailovou bilanci – Brněnský deník

Česká republika zakončila letní olympijské hry v Paříži s nejnižším počtem medailí ve své historii. Prezident Českého olympijského výboru Jiří Kejval a vedoucí mise Martin Doktor však na včerejší tiskové konferenci u příležitosti ukončení her vyjádřili pozitivní tón.

Vyzdvihli zejména tři zlaté medaile, které jsou hlavním kritériem pro medailové umístění zemí. Kromě toho získali čeští sportovci jen dvě bronzové medaile, jen dvě za méně úspěšnou olympiádou v roce 2008 v Pekingu.

Český tým tak obsadil v medailovém pořadí na OH v Paříži dvacáté osmé místo, o deset míst méně než Tokio, kde získal rekordní počet medailí v počtu 11 medailí: čtyři zlaté, čtyři stříbrné a tři bronzové. Na čele pařížského žebříčku jsou Spojené státy s celkovým počtem 40 zlatých a 126 medailí, následované Čínou a Japonskem.

Česká republika čekala na svou první medaili v Paříži asi týden, než Kateřina Siniaková a Tomáš Machák získali zlato v tenisové smíšené čtyřhře a šermíři se rázem stali bronzovými medailisty.

V následujících dnech skončilo několik českých sportovců s velkými nadějemi na čtvrtém místě. A právě na závěr her viděla Česká republika další dva zlaté medailisty: Martina Vuksu, který v pátek vyhrál rychlostní kanoi na 1000 m, a sobotního vítěze rychlostního kajaku na 1000 m Józefa Dostala. Následovala je Nikola Ogrodnikovová, překvapivá bronzová medailistka v hodu oštěpem žen.

Tři roky po Tokiu, kde český tým posbíral rekordních jedenáct medailí, přišel v Paříži další rekord, tentokrát negativní. Přesto lídři Českého olympijského výboru nehodnotili výkon týmu negativně.

„Se třemi zlatými medailemi jsme určitě spokojeni a závěr byl skvělý,“ řekl Kejvall.

Doktor dodal: „Pro mě je to úžasné. Důležité je zlato.“

Oba poukázali na to, že hranice mezi úspěchem a neúspěchem může být velmi tenká, zvláště v některých sportech. Týká se to například tradičního silného sportu vodního slalomu v České republice, kde čeští závodníci skončili na rozbouřených vodách Veyre-sur-Marne bez medailí. Podobně těsným rozdílem nezískala medaili ani střelecká skupina v Chateauroux, řekl Doctor.

READ  Nejlepší sázky na sobotní TV

Nikdo ze čtyř českých olympijských vítězů z Tokia: kajakář Jiří Prskavec, judista Lukáš Krbálek, střelec Jiří Lipták nebo tenisová dvojka Barbora Krejčíková a Siniaková nedokázali obhájit zlaté medaile.

Doktor naopak připomněl rychlostní kanoisty, kteří v Tokiu neměli štěstí, ale v Paříži triumfovali.

Poté, co byly dvě olympijské hry ovlivněny pandemií koronaviru a proběhly bez diváků, vyzdvihli Kejvall a Doctor atmosféru na sportovních stadionech v Paříži.

Viz také

Šermířský zápas o bronz, ve kterém český tým překvapil francouzský protějšek v Grand Palais, byl podle nich pro oba velkým zážitkem. Pro Doctora byl tento souboj snad největším herním zážitkem. Kejval řekl, že lituje, že na olympiádě nebylo více českých fanoušků.

Olympijských her v Paříži se zúčastnilo celkem 111 českých sportovců.

„Před půl rokem bych si netroufl tvrdit, že počet sportovců na turnaji přesáhne 110. To už je ukazatel kvality V tomto ohledu jsme udrželi některé úrovně, které existovaly nebude snadné udržet tuto úroveň.“ Jak řekl Dr.

Včera večer se v Paříži konal závěrečný ceremoniál olympiády, Ogrodniková a Fuksa nesli českou vlajku. Zahájení paralympiády v Paříži je naplánováno na 28. srpna.