Českou republiku zničil její vlastní střed

Ze všech postů ve fotbale může být střední obránce nejvíce matoucí. Ve skutečnosti to nejlepší, v co může kdokoli, kdo hraje na této pozici, doufat, je toto: pokud pozorovatel nezaznamená hru středního obránce v zápase, znamená to, že se nestal obětí nebo neudělal chybu při prohře v zápase. Tímto způsobem dobří středoví obránci provozují svůj obchod relativně anonymně, přičemž pouze někteří hvězdní obránci dosáhli skutečného postavení. Smutná situace, ve které se ocitl 24letý český obránce Robin Hranak po porážce své země 2:1 s Portugalskem v úvodním utkání Eura 2024, je situace, ve které se střední obránce rozhodně nechce stát mluveným bodem svých chyb. .

Je nespravedlivé svalovat celou vinu za porážku České republiky na jednoho muže, ale není to tak. Že nespravedlivé. Oba góly Portugalska padly po chybách Haranáka, a i když ani jedna z nich nebyla křiklavá, vlastně velká smůla, kdyby hrál jen anonymně, Češi mohli odehrát tři překvapivé zápasy. Body od favoritů skupiny F.

Pojďme připravit scénu: Jak se očekávalo v zápase mezi blízkým favoritem a pouze solidním týmem, Portugalsko mělo na začátku hodně držení míče a mělo většinu šancí. V této třetině, kterou můžeme zhruba nazvat první poločas a prvních 15 minut toho druhého, se česká obrana ohnula, ale nezlomila, umožnila Portugalsku nebezpečné hry, ale nikdy neinkasovala.

Velký podíl na tom má i to, že útočné jádro Portugalska to před brankou mělo hroznou dobu. Cristiano Ronaldo není zrovna vyplavený, ale není ani zdaleka nejlepší a jeho přítomnost na pozici hrotového útočníka způsobila Portugalsku víc škody než užitku. V 62 minutách před úvodní brankou měl Ronaldo pět střel a žádný gól. To je definitivní posun od Ronalda, i když v jeho 39 letech nic moc. Obzvláště neobvyklých je pár chyb:

READ  Válečné hroby veteránů českého letectva uctěné něžnou péčí Dánského páru při vzpomínkovém dni sv. Tutu

Ostatní útočníci Portugalska následovali muže a sklonili se, aby vyhověli: V té úvodní hodině a dvou minutách měl Portugalec 14 střel, pouze jednu kontrolu, a přesto nedokázal otevřít skóre. Byla to skutečně druhá kontrolní střela Lukase Provota v 62. minutě, kdy Lukas Provot našel míč u svých kopaček mimo vápno a minul portugalského brankáře, což připomíná pondělní otvírák Rumunska. Diogo Costa a do sítě.

Bohužel se teď musíme vrátit do Hranače. Sedm minut po Provodově zázračném zásahu poslal Vitinha z Paris Saint-Germain spekulativní míč do vápna. Nuno Mendes to srazil do náruče Jindřicha Staňka a poločasový zákrok brankáře odrazil Hiranakovi z čelisti a do sítě pro vyrovnání:

Abychom byli spravedliví, byla to opravdu smůla, že tento gól padl a Hranák nemohl čekat, že mu míč spadne na raketu. Stává se to, a kdyby tomu tak bylo, nikdo by to nepotřeboval. Jeho vliv na tuto hru stojí za zmínku. Druhý gól Portugalska byl však neomluvitelný. Poté, co se Česká republika rychle potýkala s portugalským držením míče, které nikam nevedlo – mezi prvním a druhým gólem Portugalska měli Iberians 69 procent držení míče, ale nasbírali jen čtyři střely, žádná zvlášť nebezpečná – dvojice portugalských náhradníků však změnila skóre. ne individuálně manažerem Robertem Martinezem.

Křídelník Wolverhamptonu Pedro Neto se v 91. minutě chytil dlouhého míče u postranní čáry a náhle zastavil svého obránce, než se rozjel směrem k šestnáctce. Poté vypálil nízký centr směrem na střed, který nakonec dopadl k nohám 21letého křídelníka Porta Francisca Cansica, který ho dokázal napálit do branky a zajistit Portugalsku tři body. Jediný problém byl, že na cestě do Conceicaa měl Hranac jedinečnou příležitost zablokovat Low Cross. Reagoval příliš pomalu, než aby míč uklidil, místo toho zavřel nohy a snažil se ho zablokovat čelistmi. Míč se odrazil od jeho nohou a přímo ke Conceiçãovi, který se s vítězem nemýlil:

READ  Spojené státy jsou „pevným partnerem“ království, FM si připomíná 65 let českých vztahů

Být profesionálním sportovcem na úrovni, jakou Hranác je, na docela slušnou stránku z Eura musí mít hráč krátkou paměť. Příští zápas proti dalším poraženým Gruzii v prvním zápase Hranáč ukáže, jestli na to má, protože tento úvodní zápas byl pro středního obránce Viktorie Plzeň nezapomenutelným zápasem. Česká republika nemá pravdu Hodný Vyhrát tuto soutěž; Portugalsko skutečně kontrolovalo většinu zápasu a s o něco lepším zakončením nebo o něco méně bývalým útočníkem ve středu by Portugalci vyhráli pohodlněji.

O to bolestnější jsou Hranácovy chyby; Hra byla Čechům odebrána a nyní se museli přeskupit a shromáždit kolem svého obránce, aby zachránili zápas díky dvěma chybám, které se mohly stát komukoli. To, co se stalo Hranacovi, je těžké, ale týmy musí být dokonalé odshora až dolů, aby dokázaly překonat potíže tohoto kalibru. Češi budou muset doufat, že se takových chyb do budoucna vyvarují, jinak jim tento zápas předznamená těžší časy.