Colorado Avalanche vyhrálo finále Stanley Cupu, třetí korunu v NHL

Hráči Colorada Avalanche slaví po porážce Tampy Bay Lightning 2:1 v šestém utkání finále národního Stanley Cupu 2022 v Amalie Areně 26. června 2022 v Tampě na Floridě. Julio Aguilar/Getty Images/AFP

Colorado Avalanche v neděli vyhrálo své první finále Stanley Cupu po 21 letech, když Nathan McKinnon vstřelil jedno a další připravil a vedl k vítězství 2:1 nad Tampou Bay.

Avalanche získal nejlepší ze čtyř sérií dvou sérií National Hockey League a získal Colorado třetí hokejový titul po letech 1996 a 2001.

Je to pocit nedůvěry,“ řekl McKinnon. „Je těžké to popsat. Když vidím všechny ty válečníky bojovat, je to neuvěřitelné. Slova nedokážou popsat, jak se právě teď cítím.“

Emocionálním triumfem na cestě Avalanche připravilo Lightning o třetí titul v řadě a čtvrtý celkově.

Obránce Coon Smith Cupu z Colorada Cal McCar byl jmenován MVP play off Stanley Cupu.

Kapitán Tampy Bay Stephen Stamkos otevřel skóre v 3:48 v prvním poločase přihrávkou českého levého křídla Ondřeje Baláta. Byl to 11. nejlepší gól o kanadské umístění v play off.

McKinnon vstřelil ve druhém poločase vyrovnání na 1:54, když volejem pod úhlem střely do bližší tyče vstřelil svůj třináctý gól v play off.

A lavina se dostala do vedení posledním rozdílem, ve druhém poločase zbývalo 7:32 gólem finského levého křídelníka Arturiho Likonena, jeho osmým v po sezóně, z přihrávky kanadského záložníka McKinnona.

Lightning v posledních vteřinách stáhl brankáře Andreje Vasilevského o dalšího útočníka, aby se pokusil o vyrovnání, ale lavinu ve zvednutí Stanley Cupu zastavit nedokázal.

Jediným týmem v historii NHL, který prohrál 3:1 a dokázal vyhrát finále Stanley Cupu, jak se o to pokusili Lightning, byli v roce 1942 Toronto Maple Leafs.