IIHF – Dáma je 2 za 2

Česká republika porazila Kazachstán 5-1 ve druhém utkání mezi oběma týmy na mistrovství světa 2023 IIHF. Mladý, nikdy neumřený Kazas, který včera zezadu porazil Norsko v rozstřelu, však silně favorizované Čechy trochu vyděsil, když do třetí třetiny vstoupil stav 2:1.

„Měli jsme spoustu šancí, ale nedali jsme gól, dali jsme jen jeden gól, možná trochu nervózní, protože člověk nikdy neví,“ řekl český obránce Michael Jordan. „Třeba nám puk přeskočí hůl a oni vyhrají zápas? Ale ve třetím jsme odvedli dobrou práci a měli radost ze dvou výher.

Česko porazilo Kazachstán 43:15.

„Myslím, že to byl dobrý zápas,“ řekl kazašský útočník Batyrlan Muradov, který asistoval u gólu svého týmu. „Na první třetinu jsme nebyli připraveni, ale ve druhé třetině jsme se zvedli. Prohráli jsme, ale byla to pro nás dobrá zkušenost. Učíme se a užíváme si to. Potřebovali jsme, aby se to povedlo.“

Česko se výhrou připojilo ke Kanadě a Švýcarsku ve skupině B se šesti body po dvou zápasech. Kazachstán je po dvou pátý ve skupině.

Lukasz Sedlak zaznamenal za Česko gól a dvě asistence a dal 30letému hráči po prvních dvou zápasech na mistrovství světa pět bodů.

„Je skvělý,“ řekl o Sedlákovi český obránce Jakub Spořil. „Doufám, že půjde touto cestou, protože je to skvělý vůdce na ledě, hraje správným způsobem každý zápas, takže je pro tento tým velmi cenný.“

Dominik Kubalík a Michael Špaček měli po dvou bodech pro Sexes, kteří hodně škodili v přesilové hře, když šli 3 na 6. Kazachstán šel 0:1, jediný český trest přišel v čase 1:39 do hry.

V první třetině to vypadalo, že Češi mohou hru utéct, přehráli Kazachy 17:4 a ujali se vedení 2:0.

READ  Hlasujte pro své oblíbence na ESCZ 2024 v České republice! - ESCBbublina

Skóre otevřeli v 8:48, když Zbořil vzal puk z tečky do štěrbiny a Andrey Shudov překonal blokaře.

„Byl to opravdu dobrý pocit,“ řekl obránce Boston Bruins o svém prvním gólu na mistrovství světa. „Bylo to pro mě snadné, protože moji spoluhráči brankáře dobře kontrolovali. Vzal jsem to doprostřed a viděl jsem volnou cestu k vystřelení, tak jsem to udělal a ono to šlo dovnitř.

Gól na 2:0 padl v 15:25 při přesilovce, Michael Kempný zařídil jednorázovku Kubalíka, který překonal Shuda přes rukavici.

Akce se začala pořádně rozjíždět v polovině druhé třetiny, kdy Valerij Orekov zaháčkoval Jakuba Flecka v částečném úniku, z čehož vyplynulo trestné střílení. Střelu se ujal Kubalík, který se pokusil proklouznout bekhendem mezi nohy Šuda, ale kazašský brankář ho zapřel.

O 59 sekund později skóroval Kazachstán. Hráči rychle posunuli puk po českém pásmu a Muratov ho nakrmil před Maximem Muhamedovem, který ho vrátil za Marka Langhamera.

O minutu později nezdařený český nájezd jedním směrem rychle vedl ke kazašskému úniku. Nikita Mihailis bruslil sám v longhammeru a pokusil se zastřelit pět jamek, ale byl zamítnut.

„Ve druhé třetině jsme nehráli dobře,“ řekl český kapitán Roman Červenka. „Byli jsme velmi nebezpeční, dávali jsme jim 2 na 1 a 3 na 2.“ To není náš hokej. Musíme hrát dobrou obranu a využít toho k vytváření šancí. Ale ve třetině jsme hráli dobře a získali tři body, což je hlavní.

Češi si na začátku třetí třetiny vrátili dvoubrankový náskok. Ve spěchu David Tomášek vyrazil puk rukavicí u modré čáry a nakrmil Sedlocka, který nízko překonal Shudowa.

O pár minut později zvýšili na 4:1 v přesilovce, když Červenka jednorázově nahrál Janu Koštálcovi.

Kubalík zakončil skóre jednorázovou střelou 5 na 3 a zbývalo 1:01.

READ  Marcos českým přátelům: Podívejte se na naše krásné ostrovy

Česko se zítra vrátí do akce proti domácímu Lotyšsku, zatímco Kazachstán má den volna, než se v úterý utká se Švýcarskem.