Jak se stal zápas Česká republika vs. Türkiye nejšpinavějším zápasem v historii Eura?

Poté, co Cenk Tosun zakončil protiútok sedm na čtyři v přestávce, hráči Turecka vstali ze svých sedadel, aby oslavili výhru 2:1, která jim zajistila kvalifikaci do vyřazovací fáze.

Bylo to chaotické, a přesto to byl jen začátek. V důsledku šílenství vydal rumunský rozhodčí István Kovacs pět varování, která byla prodloužena Před 20 minutami padl rekord v počtu udělených karet v jediném zápase mistrovství Evropy.

Z osmnácti zobrazených karet bylo 16 žlutých a dvě červené. O to překvapivější je, že pět z osmnácti karet připadlo hráčům, kteří ani nebyli na hřišti.

Byl to zdaleka nejšpinavější zápas v historii Eura. tak, co se stalo?

Utkání začalo dobře pro Českou republiku, která trápila nadřízené turecké techniky střední zálohy svým systémem tlaků muž proti muži.

Pak přišel neúspěch: žlutá karta v jedenácté minutě pro Antonína Baráka. Záložník Fiorentiny Kovacs byl řádně potrestán za zákrok s levým obráncem Ferdi Kadioglu.

To měl být pro Baracka signál, aby hrál po zbytek zápasu na jistotu a vyhýbal se nebezpečným zákrokům, ale 29letý hráč se nevzdal.

Ve 20. minutě po chytrém zásahu od Ismaila Yukseka se k Barakovi rychle dostali dva turečtí záložníci poblíž půlící čáry.

Když se míč od něj vzdaloval a Hakan Calhanoglu se rychle přibližoval, Barak vystrčil levou nohu v zoufalé snaze získat míč před Salihem Ozkanem.

Ozcan vyhrál závod a Barak se postavil na nohy a nechal ho na hromadě. Poté, co zpočátku dal výhodu Turecku, Kovacs ustoupil za faul a udělil Barakovi druhou žlutou kartu – první červenou kartu v historii Eura, čímž překonal rekord, který držel bývalý francouzský obránce Eric Abidal (24 minut proti Itálii na Euru 2008).

Toto rozhodnutí rozdělilo kritiky a komentátory, přičemž Andros Townsend z ITV věřil, že s ním bylo tvrdě zacházeno.

READ  Česká fotbalová liga | Sportovní

„Tohle bylo ještě záhadnější. Má míč, odklepává ho pryč,“ řekl Townsend. Vždy můžete míč zpomalit a zmrazit, ale nakonec má míč on.

Ať tak či onak, hráč s Barackovými zkušenostmi by měl vědět, že nemá riskovat ve středu zálohy ve hře, kterou musíte vyhrát, když už byl zapsán.

Poté, co dostal Ozkan varování ve 31. minutě, další karta vypadla českému útočníkovi Patriku Čechovi, který ani nebyl na hřišti. Hráč Bayeru Leverkusen dostal žlutou kartu za nesouhlas a v případě kvalifikace by vynechal osmifinále České republiky, vzhledem k tomu, že dříve na turnaji dostal žlutou kartu.

Čech, nejlepší český střelec všech dob na evropském šampionátu, byl varován poté, co byl viděn agresivně obhajovat případ Ismaila Yukseka, a měl být odsouzen za tvrdý zákrok proti Lukasi Provodovi, který zůstal svíjet se na zemi.

Yuksek získal míč poměrně čistě, ale vzhledem ke kontroverznosti Barakovy druhé žluté karty by si bod mohl zasloužit.

O pár minut později dostal křídelník Juventusu Kenan Yildiz druhou žlutou kartu Turecka v noci. Poté, co porazil krajního obránce West Hamu Vladimira Coufala, ztratil Yildiz míč se středním obráncem Rubenem Hranacem. Yildiz nechal lahodnou výzvu Hrnácovi, který se dramaticky převalil.

Kdyby rozhodčí neudělil Yildizovi žlutou kartu, mohlo dojít v české zemljance ke vzpouře.

Mezi tímto rozhodnutím a skutečným dramatem, které nastalo po závěrečném hvizdu, byly žluté karty pro Calhanoglua, který vstřelil první gól za Turecko v 51. minutě, a Merta Muldora, Veclava Jarrose, Lukáše Cerfa a záložního brankáře Ugurkana Cakira, který příští úterý vynechá zápas osmifinále Turecka proti Rakousku.

V přestávce na konci zápasu již byl rekordní počet karet v zápase pohodlně prodán (14 žlutých karet a jedna červená, čímž byl překonán dosavadní rekord 10). Ale poté, co Towson získal vítěze, drama skutečně začalo.

READ  CX 80 WMTBOC: Pozornost se nyní přesouvá na elitní MTBO v České republice

Když se Češka vracela domů, divoké oslavy Turecka po závěrečném hvizdu se ukázaly být pro mnohé jejich hráče příliš. Proti střele pěstí Orkuna Kuku ze středního pásma se jako první postavil Tomáš Souček z West Hamu.

Krátce poté vyběhli hráči a trenéři od postranní čáry na hřiště, aby se připojili ke rvačce, která vypukla poblíž půlící čáry.

Červenou kartu – druhou českou kartu večera – pak dostal útočník Viktorie Plzeň Tomáš Çori, který se dostal do fyzické potyčky s Mertem Juukem, brankářem číslo 1 Turecka.

Když se rozhodčí snažil zápas kontrolovat, ukázal žluté karty Součkovi a Ardovi Gulerovi, talentovanému tureckému útočníkovi, který v minulé sezóně vstřelil šest gólů v 10 ligových zápasech za Real Madrid.

Z fotbalového hlediska tento zápas nemusel mít žádný význam. Ale díky slavnému chaosu, kterého se dopustil, zejména ve chvílích umírání, nyní zaujímá zvláštní místo v historii eura.

(Horní obrázek: Christophe Simon/AFP přes Getty Images)