Nadal a Swiatek přežívají kolísavě, aby postoupili ve Wimbledonu

Rafael Nadal honí grandslamový kalendář © Agence France-Presse / Adrien Denis

LONDÝN (AFP), 30. června – Rafael Nadal musel znovu zakopat, aby se ve čtvrtek dostal do třetího kola Wimbledonu, protože nejlepší nasazená ženská Iga Swiateková přežila klopýtnutí a vyhrála svůj 37. zápas kola.

Druhý nasazený španělský Nadal, který touží po grandslamových titulech, se vzpamatoval z prohry ve třetím setu ve druhém zápase v řadě a porazil Litevce Ricardase Berankise 6-4, 6-4, 4-6, 6-3.

A dříve se Španěl Roberto Bautista Agut, který se umístil na 17. místě, stal třetím potenciálním nebezpečím v Nadalově polovičním tahu za stažením koronaviru poté, co se Matteo Berrettini v létě 2021 a v létě 2017 stáhl Marin Cilic.

Nadal také těžil z překvapivého výstupu v prvním kole od kanadského šestého nasazeného Felixe Augera-Aliassimeho, který ho na French Open dovedl k pěti setům.

Nadal vypadal v prvních dvou setech proti Berankisovi pohodlně, ale byl zlomen ve své první hře třetí sady a nedokázal se vrátit.

Polský Iga Swiatek vyhrál 37 zápasů v řadě © Agence France-Presse / Sebastien Buzon

Španěl se ale přeskupil a ve skupině D vedl 3:0, než střechu zavřel přívalový déšť.

Když se hra obnovila, podařilo se mu skórovat, když zastřelil eso 13 a získal výhru.

Dvaadvacetinásobný grandslamový šampion, který nehrál ve Wimbledonu od semifinále v roce 2019, připustil, že se musí zlepšit.

„Za tři roky jsem toho na trávě moc nehrál,“ řekl. „Dává mi to příležitost pokračovat a jsem za to velmi rád.

„Musím se zlepšit. Čtvrtý set byl mnohem lepší… Musím dál pracovat a být pokorný, i když se věci nedaří.“

Stefanos Tsitsipas a australský přeběhlík Nick Kyrgios zůstávají největšími Nadalovými výzvami a v sobotu se utkají v soutěži, na kterou se sbíhají sliny.

READ  Evil Geniuses, Team TSM Přesun na 4-0 na DPC ESL One Spring

Kyrgios dělal na kurtu to nejlepší, když srbský 26. nasazený Filip Krajinovic vystřelil 6-2, 6-3, 6-1 za pouhých 85 minut.

Moving On: Nick Kyrgios vrací míč Filipu Krajinovičovi © Agence France-Presse / Glenn Kirk

Sedmadvacetiletý hráč, který se při svém debutu v All England Clubu v roce 2014 dostal do čtvrtfinále, neměl jediný zlomový bod.

„Jen jsem chtěl všem připomenout, že jsem velmi dobrý,“ řekl. „V prvním kole jsem nebyl ani zdaleka nejlepší, ale dnes jsem byl ve své zóně.“

Kyrgiosovo úvodní pětisetové vítězství nad Britem Paulem Jobem pokazil přiznáním, že plival na fanoušky a obvinil je z neúcty.

„Neexistovalo nic, co by mi média mohla říct, že jsem dnes udělal chybu,“ řekl. „Vím, že se mě nemůžeš na nic zeptat a nic zvýšit.“

Čtvrtý nasazený Tsitsipas měl jen málo problémů porazit Australana Jordana Thompsona 6-2, 6-3, 7-5.

„Mám pocit, že každý tady ví, kdo je Nick,“ řekl řecký hráč.

„Odehráli jsme proti sobě mnoho skvělých zápasů. Respektuji ho za jeho hru a způsob, jakým bojuje, když chce.“

– řada Swiatek –

Polský tým Swiateka potřeboval něco málo přes dvě hodiny k tomu, aby porazil šťastného holandského poraženého Leslieho Patinama Kerkhove 6-4, 4-6, 6-3.

Swiatek měl brzy problémy, než vyhrál čtyři hry v řadě, aby získal první set, ale ve druhém poločase selhal a nemohl se vzpamatovat.

Nakonec se ale ujal vedení Swiatek, který zlomil vedení 3:1 a zápas uzavřel.

Překvapivé vítězství: Britka Katie Poulter slaví bodové vítězství nad Češkou Karolínou Plíškovou © Agence France-Presse / Adrien Denis

Od roku 1990 to zastínilo vítěznou sérii 36 zápasů Moniky Selesové a vyrovnalo se sérii 37 výher Martiny Hingisové od začátku sezóny 1997.

READ  Česká republika ohromila Kanadu v úvodním zápase juniorského mistrovství světa mužů

„Řekl bych, že tráva je pro mě moc tvrdá a nelhal bych,“ řekl Swiatek. „Myslím, že vidíte, že pravděpodobně nehraju tak efektivně jako na jiných površích.

„Moje sebevědomí se obecně zlepšuje. Ale tento turnaj je těžký a stále cítím, jak zde odehrát svůj nejlepší zápas.“

Britská divoká karta Katie Poulter šokovala finalistku ročníku 2021 Karolínu Plíškovou 3-6 7-6 (7/4) 6-4, než své vítězství věnovala své zesnulé babičce, která tento týden zemřela.

„Možná, že budu emocionální,“ řekla. „Moje babička zemřela před dvěma dny, takže bych jí to dnes rád věnoval.“

Čtvrtá nasazená žena Paula Padusa se hned po vítězství utkala s dvojnásobnou šampionkou Petře Kvitovou.