Obyvatel Gastonia sní o olympiádě v Los Angeles se vzduchovkou

Rezident Gastonia mířil vysoko a minulý měsíc vyhrál juniorskou zlatou medaili na národním mistrovství ve vzduchové pušce, čímž si upevnil své jméno mezi nejlepšími střelci v zemi.

Dvacetiletý Ben Salas závodil 17. až 23. června v olympijském tréninkovém centru v Colorado Springs v Coloradu. Salas vyhrál proti některým z nejlepších střelců v zemi a kvalifikoval se do tréninku s týmem USA.

„Vítězství pro mě znamená hodně, protože jsou další střelci, ke kterým vzhlížím a kteří jsou v mém věku,“ řekl Salas. Dokázal konkurovat těm, které obdivoval, jako Scott Rocket a Rylan Kessel, kteří získali stříbrnou a bronzovou medaili.

Když byl původně požádán, aby se soutěže zúčastnil v květnu, Salas si nebyl jistý, zda chce jít, protože to bylo na poslední chvíli, a nebyl si jistý svými výsledky, ale vítězství nad svými idoly mu dokázalo, že jeho snaha byla dobrá. Zaslouží si veškerou snahu.

„Ukázalo to můj potenciál,“ řekl.

Soutěžící získávají body podle toho, jak přesně trefili cíl o velikosti půldolarové mince ve vzdálenosti 10 metrů od 60 ran. V rámci těchto cílů byly menší soustředěné kruhy o 6 až 9 bodech. Uprostřed byl bod o velikosti tečky ve větě rovný 10 bodům. Na vyšších úrovních může střelec získat až 10,9 bodu, pokud se trefí přímo do středu bodu. V tuto chvíli může být rozdíl mezi výhrou a prohrou desetina milimetru.

Salas získal 623,8 bodů v první den a 623,6 ve druhém dni z potenciálních 654 bodů.

Finálové kolo soutěže zasáhlo osm nejlepších střelců z předchozích zápasů a nechalo je odpálit pětirannou sérii v časovém limitu 250 sekund. Po každé sérii byly odstraněny dvě dna a ti, kteří zůstali, prováděli stejné cvičení, dokud nezůstaly pouze dvě. V tomto případě to byl Salas a Rocket.

READ  Swiatek a Svitolinová vyhrávají impozantní wimbledonské tituly, zatímco Djokovič má zákaz vycházení

Tito dva špičkoví běžci měli 50 sekund na vystřelení jedné rány. Nadhazovač nejpřesnější v každém kole získal 2 body; První, kdo získá 16 bodů, získá zlatou medaili. To vše se odehrálo před publikem, které bylo nuceno během zápasu mlčet a bylo nabádáno, aby ve finálovém kole dělalo povyk.

Salas vyhrál kolo 16-10 a vítězně zvedl pušku.

„Oněměl jsem, nemohl jsem tomu uvěřit,“ řekl Tony Salas, Salasův otec, který sledoval přímý přenos soutěže. Byl ohromen, že nejenže byl Ben schopen vyhrát, ale zůstal dostatečně konzistentní pod veškerým tlakem, aby přesně zasáhl cíl.

Aby zůstal během zápasů v klidu, Salas v hlavě kalkuloval. Překročení jeho tabulky úderů, zejména sedmiček, mu zabrání v přemýšlení úderu.

Jeho otec se smál, když to v úterý zjistil: „To jsem netušil.“

Salas poté zaimprovizoval nové relaxační cvičení, když se dostal do finálového kola. Podíval se na ostatní zkušené střelce a začal napodobovat jejich rutiny před střelbou. Opakování toho, co viděl tyto špičkové střelce připravovat se, by ho uklidnilo, protože viděl, že i přes časový limit si dávají na čas.

„Musíte nechat své tělo dělat to, co dělá,“ řekl Salas. Řekl, že se nemůžete přinutit, abyste stříleli na cíl dokonale. „Záleží ti na tom, co děláš, ale nechceš se nechat fotit.“

Postup z první osmičky mezi nejlepší dva v posledním kole byl pro Salase nejstresovější částí soutěže, protože musel přechytračit všechny před sebou a jeho umístění se mohlo drasticky změnit na základě jeho výsledků v každém kole.

„The [top two] Pokutové kopy jsou trochu stresující, ale ne tolik jako série pěti ran, protože víte, že když vyhrajete, získáte zlatou medaili. Pokud prohrajete, získáte stříbrnou medaili.

READ  Sobotní předpovědi kvalifikace mistrovství Evropy včetně Portugalska vs Bosna

„Je to vyčerpávající, ale zábavné,“ řekl.

„Ben je ten typ člověka, který když ho něco napadne, běží k tomu plným krokem,“ řekl Salasův otec. „Strávil spoustu času hraním tohoto sportu, frustrovaný, zmatený a často si nebyl jistý, jestli je dost dobrý, ale nikdy se nevzdal. Vždy držel nohu na plynu.“

Salas se přestěhoval do Gastonia v roce 2020 z Tampy na Floridě a v současné době je nováčkem na státní univerzitě v Severní Karolíně v Raleigh, specializuje se na trestní soudnictví s vedlejší specializací na psychologii. Rozhodl se navštěvovat NC State, když ho naverbovala asistentka trenéra Amanda Banta během národní soutěže v roce 2019 zahrnující Salas ve Fort Benning ve státě Georgia.

NC State byl pro něj pojmem, protože jeho dědeček David McGuire zde promoval v roce 1957. Salas na této univerzitě během školního roku cvičil pod vedením své hlavní trenérky Kelly Carterové a v roce 2020 vyhrál stříbrnou olympijskou medaili ve smíšených 10- metrová vzduchovka, Lukasz Kosinski, během recese.

Salas, původně narozený ve Fredericku, Maryland, poprvé nosil pušku během svého druhého ročníku střední školy v Tampě na Floridě v roce 2018. Svůj zájem o střelecký tým podnítil, když se připojil k JROTC v Tampě a prošel třídou, která mu umožnila se připojit tým. Zhruba o rok později překonal rekord školy o dva body.

Jeho trenér ROTC nakonec řekl Salasovu otci: „Hej, opravdu bys měl přemýšlet o tom, jak to posunout na další úroveň, protože si myslím, že tady máš něco speciálního.“

„Vzhledem ke skutečnosti, že mnoho sportovců, které znám, je v oboru od svých devíti nebo deseti let, Ben teprve začíná,“ řekl Salasův otec. „V jistém smyslu je ve sportu nový.“

Nyní Salas myslí na dvě cesty před sebou. Pokud se mu dostatečně vyplatí vyšplhat na stupně vítězů, bude se věnovat své kariéře fotografování a pokusí se v roce 2024 odjet do Paříže a v roce 2028 do Los Angeles na olympijské hry.

READ  Haaland se vrátil do Norska, Portugalec Ronaldo hraje kvalifikaci mistrovství Evropy

Pokud to nevyjde, plánuje využít svůj obor kriminologie k práci policisty a nakonec získat magisterský titul, aby se stal analytikem.

Díky svému nejnovějšímu úspěchu může Salas soutěžit s nejlepšími na světě z míst jako Indie, Čína a Česká republika, kteří podle Salase často vítězí na mezinárodních soutěžích. Chystá se soutěžit na mistrovství světa ve střelbě od 12. do 25. října 2022 v egyptské Káhiře. Salas vytvořil soubor Fundraising GoFundMe Aby mu pomohl zaplatit cestu.

Z mnoha sportů, kterým se Salas v životě věnoval, ho žádný nelišil tak, jako střelba. Řekl, že se nikdy neviděl hrát jiné sporty, ale po roce na silnici se jasně viděl s puškou.

„Ukazuje mi to, že se toho opravdu dokážu držet,“ řekl. „Myslím, že jsem našel něco, na co mám přirozený talent.“

Luc Séguret, vycházející vysokoškolák na Western Carolina University, pracoval jako reportér pro The Gaston Gazette až do svého návratu do školy v srpnu. Může být kontaktován na čísle 828-206-2544 nebo e-mailem na adresu LSeguret@Gannett.com.

Kliknutím sem prodáte nejlepší letní digitální předplatné a #supportlocaljournalism.