Překonané rekordy na Aboyne Highland Games

Vlad Tolask z České republiky, vítěz Open Heavyweight Championship

Osm pruhů dýmky znamenalo začátek dnešního jednání, když procházeli vesnicí a přes zeleň, než hrabě z Aboinu, Alistair Aboin, zástupce náčelníka kmene, oficiálně vztyčil náčelníkovu vlajku. Když přivítal návštěvníky z blízka i z dálky, řekl: „Absence dělá srdce milejší,“ a to se jistě zdálo evidentní, když branami proudilo 12 500 lidí, aby si užili návrat her.

V Aboyne bylo opět přítomno silné pole těžkých závodníků. James Dawkins skončil první na domácích akcích, zatímco Vlad Tolasek z České republiky držel přeplněné davy v očekávání po celý den, když vyhrál nejotevřenější těžký turnaj a překonal 56 liber pozemní rekord nad laťkou. Dříve byl rekord 17 stop 2 palce, který stanovil Lukasz Wenta v roce 2015, ale Vlad Tolasik vytvořil nový rekord tím, že pokořil 17 stop 3 palce.

Vlad také vyhrál turnaj Caper Open a měl šanci hodit speciál Caper Parents. Měří přes 23 stop a váží 130 liber a byl představen v roce 2017 na oslavu 150. výročí Parents Highland Games a byl věnován Jejím Veličenstvom královnou. Navzdory vzrušenému davu se mu nepodařilo úspěšně přistát v kabině a tato výzva pokračovala další rok.

Jinde Kyle Randalls překonal rekord těžkého kladiva 22 liber, který v roce 2000 stanovil Bruce Aitken. Bylo to 115 stop 7,5 palce a nyní činí 117 stop 2 palce.

Abwain hostil letošní skotské mistrovství v soutěži do 56 liber na dálku, které vyhrál Sinclair Passion, zatímco Finley Murray skončil první ve skotském šampionátu na 800 metrů. V lehké atletice to byl Stuart Clark, kdo skočil a běžel si pro celkové vítězství a získal Ferguson Challenge Cup.

V závodě do vrchu vyhrál Shawn Chalmers mezi muži, zatímco první závod přes čáru byl v místním závodě žen Stephanie Provan.

Calum Brown z Cults v Aberdeenu byl celkovým šampionem na dýmku s prvenstvími v březnu, Strathsby a Reel, Hornpipe a Gig. Russell Costolin byl 16letý vítěz Peter Millen Cup a vítěz otevřené houslové soutěže pro Slow Air, March, Strathspey a Reel.

Byla to přetahovaná, která pokračovala až do hořkého konce, protože Cornhill byl nakonec korunován šampionem G&A Catto Cupu, než skončilo 155. zasedání Parents Highland Games.

Prezident Aboyne Highland Games Alistair Grant řekl: „Byl to velmi úžasný den od začátku do konce. Na rodiče dnes přišly davy velmi silné a byl tam skutečný smysl pro komunitu a spolupráci. Všichni jsme to po posledních dvou letech potřebovali. Bylo to úžasné Bavili jsme se Ve venkovním stanu a klanové vesničce vítáme domácí i zahraniční návštěvníky.

„Slyšet obrovské gangy plazící se směrem ke greenu, aby zahájily hry, byl dojemný okamžik k zamyšlení a očekávání. Soutěžící předvedli svůj nejlepší výkon dne, když byl překonán více než jeden rekord. Celý den za nimi byly obrovské davy, jásaly a tleskaly.“ Byl to velkolepý pohled.“

Hry Aboyne Highland Games, které byly založeny v roce 1867 a konají se každoročně první sobotu v srpnu, jsou jednou z předních tradičních akcí v severovýchodním Skotsku. Akce v Zeleném městě s programem tradičních herních akcí na Vysočině, včetně horských tanců a soutěží v hodu taxíkem, dýmkou a houslemi, přitahuje návštěvníky z celého světa a významně přispívá k místní ekonomice Deeside.