STATBOX Soccer – Nizozemsko na mistrovství světa

2. LISTOPADU (Reuters) – Statbox o Nizozemsku na mistrovství světa:

Žebříček FIFA: 8

Kurz na zápas: 12-1

Předchozí turnaje:

Nizozemsko skončilo třikrát druhé ve finále Světového poháru a přiblížilo se zisku titulu mistra světa, ale pokaždé prohrálo. Ve finále v Mnichově v roce 1974 vedli před Západním Německem, poté prohráli 2:1 a o čtyři roky později dovedl Argentinu do prodloužení ve finále v Buenos Aires, než prohrál 3:1. Dostali se také do finále v Johannesburgu v roce 2010, kde je Španělsko porazilo 1:0 v prodloužení. Katar bude pojedenácté, co se Nizozemci utkají ve finále. Po třetím místě v Brazílii v roce 2014 se nekvalifikovali na poslední turnaj v Rusku.

Jak se kvalifikovali:

Kvalifikační tažení začalo ponuře prohrou 4:2 v Turecku, ale než se Louis van Gaal v srpnu loňského roku vrátil jako trenér, Nizozemci získali šest ze svých potenciálních devíti bodů. Van Gaalovo kralování začalo venkovní remízou v Norsku, po které následovala výhra 6:1 nad Turky, díky níž se Nizozemsko dostalo do čela skupiny. Mohli si zajistit prvenství ve skupině G, kdyby v Černé Hoře drželi vedení 2:0, ale vrátili se 2:2, což znamená, že vše závisí na jejich posledním domácím zápase proti Norsku, kde vyhráli 2:0.

Průvodce modelem:

Nizozemská reprezentace se pod vedením zkušeného trenéra Van Gaala neztratila a od náhlého odchodu z posledního mistrovství Evropy proti Česku stála Franka de Boera práci. V kvalifikaci na mistrovství světa ovládli svou skupinu a poté také v Lize národů, lehce porazili vysoce hodnocenou Belgii a příští rok budou hostit Ligu národů se čtyřmi týmy. Jejich bilance od Van Gaalova návratu na pozici je 11 výher v 15 zápasech se čtyřmi remízami a vstřelili 41 gólů.