USA Česká republika ženský hokejový tým postoupila do finále Světové série – NBC10 Philadelphia

Kapitánky Hilary Knight, Amanda Kessel a Tessa Janik skórovaly každá dvakrát.Spojené státy si připsaly rekordní 22. místo na turnaji mistrovství světa žen v hokeji sobotním vítězstvím 9:1 nad Českou republikou.

Vítězství připravuje další potenciální zúčtování proti přeshraničním rivalům Kanadě v nedělním mistrovském utkání. Kanada, která ve čtvrtfinále porazila Švédsko 3:2 v prodloužení, se později během dne utká se Švýcarskem v dalším semifinálovém utkání.

Kanada (5:0) se umístila na čele tabulky skupiny A, když v pondělí zvítězila 4:3 na penalty nad Američany.

S devíti tituly proti Kanadě 12, Spojené státy (5-1) nikdy nevynechaly zápas o zlatou medaili v historii turnaje a budou usilovat o získání titulu zpět poté, co prohrály s Kanadou v každém z posledních dvou finále.

Rozhodnutí trenéra druhého ročníku Johna Wroblewskiho přeskupit soupisku seniorů se zatím vyplatilo, když proti Čechům plnila skóre mix veteránů – Knight a Kessel – a mladíků – Yannick a Caroline Harvey.

Třiatřicetiletý Knight také přidal asistenci, aby zvýšil celkový počet bodů týmu USA na mistrovství světa na 98 bodů. Dvacetiletá Harveyová si připsala čtyři asistence a celkový součet vedoucího týmu v turnaji dosáhl 13 bodů. Dvaadvacetiletá Janik má nyní ve svém turnajovém debutu na kontě tři branky a šest bodů.

Kayla Barnes zaznamenala tři asistence, zatímco Abby Murphy a Abby Roque také skórovaly. Erin Frankel zastavila 14 ran, aby zlepšila svůj turnajový rekord na 4-1.

Za Českou republiku skórovala Adéla Sapovalifová, která na turnaji debutovala ve skupině A po zisku první bronzové medaile na turnaji v loňském roce. Je to druhý rok v řadě, kdy Česká republika prohrála se Spojenými státy v semifinále po rozhodnutí 10:1 na loňském turnaji v Dánsku.

Blanca Škodová zastavila 15 střel a zatáhla poté, co Murphy vedl nad Američany 4:0 v čase 8:13 druhé třetiny. Katerina Zychowska dala pět gólů na 26 střel.

READ  Vosková figurína z One Direction Madame Tussauds je skvělá vlastnost, protože je vysloužilá

Když USA vedly po první třetině 1:0, Knight skóroval dvakrát s rozpětím 1:28 během druhé třetiny, ve které Američané vstřelili pět branek. Barnes asistoval u prvního gólu Knighta a proměnil brejk 2 na 1 4:22 na třetinu. Poté Knightová upravila na 3:0 gólem v přesilovce, ve kterém se ujala vedení střelou Harveyho z levého bodu.

Ve svém 13. vystoupení ve Světové sérii vstřelila Knightová pět gólů v šesti turnajových zápasech, poosmé vstřelila alespoň pět branek. Je to také poosmé, co získala alespoň devět bodů.

Spojené státy a Kanada hrály o zlato na 20 z předchozích 21 turnajů, s výjimkou roku 2019, kdy Američané porazili Finsko 3:2 v penaltovém rozstřelu poté, co Finové v semifinále porazili Kanadu.

Kanada je dvojnásobným obhájcem titulu, když Američané zakončili pětici titulů v řadě vítězstvím 3:2 nad Spojenými státy v roce 2021 v Calgary. Kanada loni ve finále v Dánsku porazila Spojené státy 2:1. Kanaďané jsou také úřadujícími olympijskými vítězi po vítězství 3:2 nad Američany na hrách v Pekingu 2022.