Vintan McCarthy a Paul O’Donovan postupují do semifinále světového veslování v duu lehké váhy

V den těsného finále na mistrovství světa ve veslování v České republice Irsko vynechalo kvalifikaci a k ​​postupu mu chyběly tři nadějné posádky.

Nade vše v Racicích leželo duo mužů lehké váhy Fintan McCarthy a Paul O’Donovan. Stejně jako všechny posádky ve čtvrtfinále museli olympijští a evropští mistři skončit v první trojici, aby se dostali do semifinále. Málokdy postupují brzy a Francie měla tu čest vydržet od začátku do středu. Odtud šlo Irsko dopředu a vyhrálo s velkým náskokem.

V prvním čtvrtfinále dua lehkých vah přišlo překvapení – a málem velký šok. Italové Pietro Rota a Stefano Ubo, bronzoví medailisté z Tokia 2020, kteří jsou považováni za hlavní nebezpečí pro Irsko, jsou na pokraji ztráty postupu do semifinále. Zvítězila Česká republika a po dokončení focení obsadila druhé místo Ukrajina a třetí místo obsadila Itálie s pouhými čtyřmi setinkami před Polskem, kterému se nepodařilo vyhrát.

Česká republika, Norsko a Švýcarsko, které vyhrály čtvrtfinále, jsou nyní ve vedení jako soupeři s O’Donovanem a McCarthym.

Irsko těsně prohrálo ve čtvrtfinále veslařů jednotlivců a čtyřhry mužů, protože Hugh Moore skončil čtvrtý v individuálních závodech lehké váhy.

Dvacetiletý Brian Kolsch byl ve čtvrtfinále veslování dvouhry prostě skvělý, bolestně se přiblížil třetímu místu, které by mu zajistilo postup do semifinále. Muž veslařského klubu Sligo závodil dobře.

Polák Piotr Plominski se brzy ujal vedení, zatímco ostatní týmy svedly těsný souboj. Novozélanďan Jordan Barry se dostal do vedení za hranici 1000 metrů a mezi Kolschem, Blominskim a Bastianem Secherem z Dánska se stalo drsné soupeření o druhé a třetí místo. Sicher se posunul na druhé místo, dotáhl sérii a Bluminsky našel něco, čím předjel Kolsche na třetí místo.

Hugh Moore také skončil čtvrtý ve čtvrtfinále veslice jednotlivců lehké váhy. Itálie a Alžírsko se dostaly do vedení ve druhé polovině závodu. Zatímco se dohadovali o vedení, Moore ujížděl z USA a Dánska. Nedokázal ale předstihnout Bulhara Lazara Peneva, který se vyšplhal na rozhodující třetí místo.

READ  Česká republika je jednou z největších hvězd karlovarských festivalových trailerů

Čtvrtá nejvíce postižená utrpěla dvojnásobnou otevřenou váhu v Irsku. Phil Doyle a Konan Bazaya odstartovali s 52 údery za minutu a byli druzí za olympijskými vítězi Francií na 250 metrů.

Norsko a Spojené státy však byly za nimi. Ve zběsilé bitvě tří lodí, které se dostaly na linii, Spojené státy vyrobily zboží a obsadily druhé místo, přičemž třetí místo obsadilo Norsko s pouhými třemi procenty sekundy za Doylem a Bazayou.

Čtvrtek by mohl být dobrý den pro tým v zeleném: pět lodí má šanci dostat se do A finále. Ženské kvarteto (10.45 IRL) a lehká čtyřhra žen (10.05) si v Račicích vedly velmi dobře a měly by být v semifinále mezi prvními třemi. V hledáčku finálových A pozic jsou také čtyři muži (11.05), ženský pár (9.20) a PR2 smíšený double od Katie O’Brien a Stephena McGowana (8.30).

A uprostřed toho by O’Donovan a McCarthy mohli postoupit do finále „A“ dvojky lehké váhy. V 10.35 se v semifinále střetnou se Švýcarskem, Novým Zélandem, Portugalskem a Německem.