Vítězství Lotyšska, hrdina Patna OT

Oskars Patna byl hrdinou, když do konce prodloužení odskočil na 44 sekund, aby Lotyšsko poprvé vyhrálo na mistrovství světa v roce 2023 a poprvé vyhrálo nad Českem na jakémkoli mistrovství světa.

Janis Jakeš zavezl puk do pásma a vyslal střelu, kterou zastavil Šimon Hrubek, ale když se Patna vrhl na odražený míč, český gólman spadl na zem a většinu publika v Aréně Riga poslal domů šťastnými.

„Žádná slova,“ řekla později vyčerpaná Patna. „Můžete slyšet, co se stalo – budova explodovala! Samozřejmě to byl úžasný pocit.“

Byl to hokejový zápas, kdy Česká republika vedla na konci prodloužení 1:0, než Češi odpověděli dvakrát s Lotyšskem 2:1 a 3:2. Povinné přesčasy. Lotyšsko porazilo Česko 35:25.

„Měli jsme vyhrát i poslední zápas, ale vyrazili jsme a dnes jsme měli skvělý start,“ řekl lotyšský útočník Rudolphs Balcers. „Věděli jsme, že je můžeme porazit. Byla pro nás smůla, že jsme nezískali bod navíc, když skórovali na konci, ale je dobré vyhrát.

Lotyši začali rychle, pobídli je temperamentní domácí publikum, ale byl to Čech, kdo otevřel skóre proti průběhu hry. Po souboji s deskami v lotyšském pásmu v deváté minutě přivezl puk Ontrej Pěránek a nakrmil Davida Němečka, který čekal, až se vytvoří shluk před Silovesem, který vypálil vysokou střelu ze strany blokaře.

I když byli Češi v úvodní třetině přestříleli 13:4, vedli téměř 2:0 v době, kdy David Tomášek vyrazil střelu vedle tyče.

Na začátku druhé třetiny dva rychlé lotyšské útoky dostaly hosty do vedení a znovu nabily Arena Riga energií.

Po šikovné manipulaci Oscara Sibulskise podél hrací plochy dovolil Reharts střelu od modré čáry Bukartz, která unikla všem, včetně brankáře Simona Hrubka. O dvaašedesát sekund později našel prodloužený pas Ralfse Freibergse po pravém křídle naplno letícího Martinse Dzierkelse a ten rychlou střelou do rukavic překonal Hrubka.

READ  Česká vláda se bude snažit splnit cíl rozpočtového deficitu pro rok 2023, říká premiér

„Dnes jsme nehráli dobře,“ řekl český obránce Ronald Knott. „Musíme zlepšit naši snahu a připravit se na další zápas. Potřebujeme ještě pár bodů. Lotyši začali dobře a tlačili na nás, nedokázali jsme naši hru posunout na jinou úroveň, a proto jsme prohráli.

Lotyšsko pokračovalo v tlaku, ale v polovině utkání začali Češi srovnávat. Těsně v polovině zápasu, kdy poprvé v lotyšském pásmu vytrvale pod tlakem, prostřelil Roman Červenka křížným švem Dominika Kubalíka, který na pěti jamce překonal Silovese.

Češi v přesilovce v závěru středního kádru téměř získali zpět vedení. Zdálo se, že Jiří Černoch má spoustu sítě na střelbu, když se odrazila těsně mimo brankoviště, ale Silovesova natažená pálka a hůl stačily k tomu, aby ji doklepl mimo tyč.

Lotyšsko zvyšovalo 3:2 v čase 14:38. Denis Smirnovs vyhrál vhazování v útočném pásmu, Toms Andersen se vrátil k bodu a Oscar Sibulskis to odpálil – střela, která viděla brusli českého obránce a Hrubek neměl čas zareagovat.

Zdravá skupinka českých fanoušků v budově se snažila ze svého týmu vymáčknout další branku a ve třetí třetině Češi stupňovali útočný tlak. Zbývaly jen něco málo přes tři minuty hry a přišel zlom. Červenka našel Michala Kempného smýkajícího se od teču k zadním vrátkám, Silovese nechal marně potápět a puk mával mimo síť.

Prodloužení bylo divoké, protože každý tým zaznamenal čtyři střely na branku. V jednom obzvláště dramatickém představení předvedl Siloves brilantní blok, když byl Vladimír Sobotka vyrovnaný, a pak se Lotyši rychle vrátili opačným směrem, přičemž Hrubek na druhém konci okradl Mikse Indrasise. Ale hra zůstala naživu a připravila půdu pro Patnova hrdinství.