Č. 102 Nosková omráčí č. 8 Kasatkinu na Adelaide International

Česká teenagerka Linda Nosková vytvořila jeden z prvních velkých šoků sezony 2023, když v pondělí v úvodním kole Adelaide International v Austrálii porazila ruskou osmou nasazenou Dariu Kasatkinovou 6:3, 6:7 (2), 6:3.

18letá hráčka na 102. místě prošla těžkým kvalifikačním losováním, když naštvala 58. nasazenou Annu Kalinskou a 43. Anastasii Potapovovou, než dosáhla největšího vítězství své kariéry nad třetí nasazenou Kastykinou.

Nosková hrála teprve svůj pátý hlavní tahák na WTA Tour a nikdy předtím nehrála, natož aby porazila, hráčku top 10. Proti soupeřce z 20 nejlepších vedla 0:2.

Její nejlepší výhrou před pondělím byla 38. nasazená Alize Cornetová ve druhém kole na postupu do semifinále v Praze.

Nosková pohodlně ukořistila první set za 46 minut a ve druhém se ujala vedení 4:3, než vedení prolomila Kasatkina. Podávala za stavu 6-5, ale Kasatkina se znovu bránila a získala set v tie-breaku.

Češka se ale odrazila a vyhrála rozhodující set a zápas za něco málo přes dvě a půl hodiny a zakončila rozmáchlým forhendem přes kurt v okamžiku zápasu. Celkem osmkrát prolomila podání Kasatkiny, trefila 57 dálkových terčů a získala 21 ze svých 24 bodů, když našla síť.

Kasatkina měla v roce 2022 bouřlivou sezonu, během níž se vrátila do první desítky, také vyšla jako odlehlá a veřejně odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu.

Nosková dosáhla v roce 2022 vysokého umístění 87 a kvalifikovala se do hlavních tahů francouzského a amerického zahájení.

„Bylo tam hodně vzestupů a pádů, ale myslím, že to byla opravdu dobrá sezóna,“ řekla Nosková. „Začal jsem kolem 300, myslím, a pak kolem 100 teď, takže je to dobrý pokrok.

„Samozřejmě ji musím trochu zvednout, abych se k ní mohl vrátit [top] 100, ale doufám, že to letos stihnu.“

Nosková se nyní utká s vítězkou zápasu mezi Australankou Priscillou On a americkou kvalifikantkou Claire Liu.

hodinky | Andreescu začíná rok 2023 ve velkém stylu:

Andreescu začíná sezónu 2023 výhrou nad Muguruzaovou

Bianca Andreescuová z Mississauga v Ontariu porazila ve svém úvodním zápase na Adelaide International 1 svou grandslamovou šampionku Garbine Muguruzaovou ze Španělska 0:6, 7:6(3), 6:1.