Češi získali své první medaile na olympijských hrách v Tokiu

Rohan (26) skončil v semifinále čtvrtý, což mu umožnilo postoupit do finále Water Slam. Stříbrnou medaili získal po dokončení slalomu za 101,96 sekundy, o něco více než 98 sekund za Slovincem Benjaminem Chavezem. Třetí skončil německý Cideris Tacitus, téměř o dvě sekundy pomalejší než Češi.

Rohan byl ve skutečnosti schopen dokončit slalom za 100 sekund, ale jedna chyba, kterou udělal při přechodu na čtvrtou tyč, ho stála 2 sekundy trestného času navíc.

Luca Rohan |  Foto: Kirsty Wicklesworth, CDK / AP

Skutečnost, že mluvil do českého rozhlasu poté, co se dozvěděl, že je stříbrným medailistou, byl šťastnější než smutný.

„Bylo to úžasné! Jsem neuvěřitelně spokojený s mým výkonem v posledním kole. Mohlo to být nejlepší představení mého života. Ve čtvrtém příspěvku jsem udělal malou chybu, ale snažila se víc než zmatek v mé hlavě. “

Atlet narozený v Malnacu, který získal čtyři stříbrné medaile v kategorii dvojitých kánoí čtyři roky po zisku stříbra v kanoistice na olympijských hrách 1992 v Barceloně, se nyní vyrovnal svému otci a trenérovi Zigovi Rohanovi.

Existují náznaky, že syn překoná úspěchy svého otce, pokud zachytí nejlepší formu, jakou předvedl za poslední roky. Luke Rohan, nejslibnější kanoista v soutěžích v mládežnických kategoriích, získal stříbro na loňském mistrovství Evropy v evropském slalomu C1 v Praze. Je to talentovaný kanoista týmu, který získal bronzové a stříbrné medaile v kategorii týmů na posledních mistrovstvích Evropy v Praze a ve Vídni.

Alexander Choupenitch | Photo: Andrew Medichini,  ČTK/AP Alexander Soubenich |  Foto: Andrew Medicini, CDK / AP

Mezitím druhou olympijskou medaili českého týmu získal o několik hodin později operní zpěvák běloruského původu Fencer Alexander Soubenitz. Cheung Ka Long v bodech 10:15. V následující bitvě o třetí místo porazil Japonce Takahira Shigena 15: 8.

Tímto vítězstvím Soubenich zlomil kouzlo, které bylo 113 let staré v šermířském týmu Seban – a nakonec jim umožnilo vyhrát olympijskou medaili.