Česko hostí Švédsko v semifinále mistrovství světa juniorů v roce 2024

Česko nedokázalo porazit domácí Švédsko. 5-2 dolů, což znamená, že se nevrátí do hry o zlato na Mistrovství světa juniorů (WJC) 2024 již druhý rok po sobě. Švédsko a Česko se loni střetly v semifinále Česko vyhrálo v prodloužení. Česko začalo turnaj za stavu 0-1-1 a vypadalo to, že nebude dominovat jako na WJC 2023, ale Kanada vyhrála ve čtvrtfinále proti Kanadě, kde vyhrála o ránu. Jakub Stankl odvrátil hokejku kanadského obránce Olivera Banka na vítěze utkání, když do konce třetí třetiny zbývalo 11 sekund. Pokud v semifinále porazí Švédsko a postoupí, je jisté, že budou schopni vyhrát zbytek roku.

Česko (hokejoví spisovatelé)

V tomto utkání byly Česko a Švédsko v prvních dvou třetinách nerozhodné, Česko otevřelo utkání gólem Matyase Melovskiho na přihrávku po síti od Sebastiana Redlicha v 6:55 první třetiny. Poté nejprve Švédsko odpovědělo střelou od modré čáry v čase 11:52 Theo Lindstein, který se odrazil od rukavice Michaela Hrabela a srovnal na 1:1. Vstup do druhé třetiny, Axel Sandin Bellica Švédsko se dostalo do prvního vedení 2:35 do druhého. O pět minut později v přesilovce vyrovnal Tomáš Cibulka po pěkném jednorázovém podání Adama Pareše.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru NHL Prospects & Draft Substock

Podzáklad Banner Vyhlídky a návrh hokejového spisovatele

Nakonec ve třetí třetině Češka čelila penaltě a Švédsko šlo gólem z přesilovky do vedení. Jonathan Lecherimaki V 17:14 hod. Noah Ostlund Ve 12:00 se ve třetím zápase dostal do šance na únik, aby zvýšil na 4:2 se Švédskem. Švédsko pak dostalo další gól od Leckerimäkiho s Östlundem a asistencí Otto Stenberg O minutu později ve 13:02.

Silné první dvě třetiny pro Česko

Češi měli proti Švédsku těsné první dvě třetiny a dali jim těžkou práci s úvodní brankou v první třetině a spoustou střeleckých příležitostí v jejich pásmu. Přesto k sobě Švédsko a Česko nebyly ve střelách daleko, první třetina byla 8-6 na střely pro Česko, ve druhé pak Švédsko 10-9 na střely. U většiny zápasů jsme byli svědky toho, že se Česko přiblížilo k síti a našlo v této oblasti díry. Švédové nedostatečné pokrytí předních a předjížděcích pruhů jim pomohlo získat určitou sílu.

READ  Canada Visa Online pro Švýcarsko, Norsko, Česko a Chorvatsko

Edward Sale Team Czechia
Edward Sale, Team Czechia (Foto: Minas Panagiotakis/Getty Images)

Melovski tento zápas překvapil z herního hlediska, ale jeho úvodní gól byl jeho první v zápase a odvedl v tomto utkání skvělou práci, když je Česko potřebovalo, dostal více střeleckých příležitostí. Edward Salle Dnes hrál dobře s Melowskim ve své sestavě a získal asistenci u úvodního gólu, ale jeho schopnost otevřít led byla v prvních dvou třetinách vynikající. Způsob, jakým do utkání vstoupili, však dal Česku dostatek prostoru k tomu, aby získalo úplnou kontrolu nad Švédskem a vstřelilo více branek, než původně inkasovalo. Kredit jde Hugo Hevelitt Za ustojení českých útoků v první a druhé třetině.

Žádné známky sprchování, když je potřeba

Na důležitém turnaji, jako je tento, kde se Česko může objevit ve finále proti sobě, obvykle berou do centra pozornosti nejlepší hráči. V tomto případě se hodně očekávalo Jiří Kulich, který byl na loňském turnaji pro Českou špičku, udělal totéž letos a vedl Čechy v počtu bodů (devět) během WJC 2024. V tomto zápase však i přes pět střel na síti v zápase neměl štěstí na bod a nedokázal využít příležitosti, které se mu naskytly. Kulich na turnaji nenastoupil proti těžkým soupeřům České republiky, jako je Slovensko, USA a Kanada.

Jiří Kulich Team Czechia
Jiří Kulich, Team Czechia (foto Cody McLachlan/Getty Images)

Loni Kulich skončil s devíti body, ale skóroval proti Švédsku, dovedl Česko do finále a poté otevřel zápas s Kanadou ve hře o zlato. Švédsko v této hře na Kulicha udělalo dobrý dojem a po ukončení loňského turnaje byl určitě na jejich parketu. Kulich byl nejlepším hráčem České republiky, který se zúčastnil tohoto turnaje, protože hrál svůj první zápas v NHL a odehrál několik profesionálních zápasů na úrovni American Hockey League. I přes prohru skončí v turnaji mezi českou trojkou a turnaj by mohl zakončit s dalšími body ve hře o bronz.

READ  Extrakce Netflix 2 na vysoce kvalitních projektech pořízených v České republice

Pokles Česka ve třetí třetině

To, co zpočátku vypadalo jako vyrovnaný zápas, neskončilo pro Čechy dobře a nejlépe se dalo posoudit podle jejich výkonu v prvních dvou třetinách. Česko vstřelilo tři góly v řadě v rozmezí 10 minut a ukončilo třetí třetinu 15:8 pro Švédsko. Nepomohla ani penalta, kterou inkasovali pozdě v zápase, a Švédsko tak dostalo vedení 3:2, ze kterého se vzdali. Ve třetí třetině vypadalo Česko příliš unaveně na to, aby podrželo Švédsko. Třetí třetina pro ně byla stíhací hrou, Švédsko bránilo každou šanci, kterou dostali před vápnem, a dostávalo to nejlepší z jejich pásma.

Příbuzný: Průvodce mistrovstvím světa juniorů 2024

Před vstupem do turnaje mělo Česko několik zápasů tam a zpět, kde se muselo drápat o každý gól, který vstřelili, a zčásti to bylo pravděpodobně i jejich zásluhou. Ztráta nejlepšího obránce, Adam Jiřiček. Jiráček si poranil pravou nohu 26. prosince při úderu prknem a následně si to ještě zhoršil ve třetí třetině, čímž potvrdil odchod ze hry. Kdyby tam byl Jiřiček, není pochyb, že by na penaltovém zabíjení trochu zapracovali a možná postoupili ve hře dál. Překvapivé však bylo, že Česko bez něj vydrželo tak dlouho, a to i ve čtvrtfinále ve hře s Kanadou. Soutěž České republiky zdaleka nekončí, v pátek (5. ledna) má ještě šanci zahrát si o bronzovou medaili.