Olympijské hry v Tokiu: Veslování – Benjamin Savic získal ve Slovinsku první zlato v kanoistickém slalomu, sportovní zprávy

Benjamin Savic získal v pondělí první zlatou medaili Slovinska ve slalomu kánoe pro muže, poté, co v Tokiu sprintoval na okruhu s bílou vodou téměř o čtyři sekundy před svým nejbližším soupeřem.

Lukas Rohan z České republiky získal stříbro s Německou Sideris Tasiadesovou, která v roce 2012 skončila druhá a obsadila bronz.

Savsek vesloval na obtížné trati těsně kolem svého německého rivala za 98,25 sekundy, čímž se stal jediným finalistem, který dokončil trať za méně než 100 sekund.

Tento závod ukončil dominanci Slovenska a Francie v případě, že vyhráli každou zlatou medaili od her v Atlantě v roce 1996.

„Je to fantastický krok, jak se z mistra světa stát olympijským vítězem,“ řekl Savsik. „Jsem na to opravdu hrdý.“

„Trať byla dnes velmi obtížná,“ řekl na tiskové konferenci a získal zlatou medaili, kterou mu udělil trojnásobný mistr francouzského slalomu Tony Estangoy.

Slovenský veslař Matej Benos, který si před pěti lety v Riu de Janeiro přál zlepšit své stříbro, skončil na šestém místě s Martinem Thomasem z Francie na pátém místě.

Zatažené počasí ve středisku slalomu v Kasai slalomu vedle Tokijského zálivu zmírnilo počasí soutěžícím poté, co zápasili pod žhavým sluncem a teplou vodou v nedělních teplotách, ale horké japonské léto to ještě ztěžovalo.

„Dnešní vedro nebylo příliš velké, bylo mnohem lepší, ale voda je stále horká,“ řekl Savic.

Australanka Jessica Fox, která se zítra pokusí získat titul ženského kajaku, popsala kurz jako „vodu ke koupání“.

Navzdory tomu, že několik lidí sledovalo z tribuny, Savsekovu výhru přivítali jeho nadšení jeho spoluhráči, přičemž alespoň jeden skočil do teplé vody, aby oslavil svůj téměř dokonalý běh.

„Bez diváků to není tak snadné. Máme jen olympiádu, kde můžeme závodit před tisíci lidí,“ řekl Rohan, jehož otec a trenér Jerry Rohan získal stříbro ve slalomu čtyřhry v letech 1992 a 1996.