Blízko

Výzkumné týmy potvrdily bezpečnost 151 ze 172 účastníků a osm z nich reagovalo na nemocnici.

Sloní video

Po vrcholné smrti 21 běžců v závodě v provincii Gansu na severozápadě Číny se nejvyšší čínský řídící orgán sportu zavázal zlepšit bezpečnost na ultramaratonech a dalších dlouhých závodech.

Oběti byly mezi více než 170 běžci, kteří v sobotu odstartovali 100 kilometrů – 62 mil nebo téměř 2 1/2 maratonů – v teplých teplotách. Ale počasí se změnilo v extrém: krupobití a vítr byly tak silné, že běh bylo těžké snést a rychle klesající teploty způsobily běžcům spoušť.

Záchranáři a místní úředníci obviňovali úmrtí z náhlého, drsného počasí a nedostatečné pohotovosti. Čínská vláda prostřednictvím státního kamerového systému popsala tragédii jako „probuzení maratónských událostí, které v posledních letech v Číně téměř vzkvétaly“.

CCTV uvedla, že plánování trasy, bezpečnostní záruky, pohotovostní lékařské a záchranné přípravy a dodávky potravin musí být pečlivé a zajištěné. Běžci byli varováni před „úctou k přírodě, úctou k vědě a hrdostí na život“.

21 lidí zemřelo na horském maratonu Huanghe Shilin v Číně, Včetně legendy Liang Jing

Čínská obecná správa sportu vyzvala organizátory závodů, aby převzali odpovědnost za bezpečnost a zavedli podrobné protokoly a pohotovostní plány, včetně vytvoření „jističe“, pokud se během závodu stane problémem bezpečnost.

Maratony se stávají velmi populární v Číně, přičemž některé z nich se blíží 40 000 běžcům. Mnoho běžců boduje i přes nedostatečný trénink.

Někteří z obětí sobotní tragédie na horském maratonu Hwangi Shilin však byli vynalézaví běžci. Mezi mrtvými byli dva významní místní maratónští běžci Liang Jing a Huang Guanjun.

Liang v posledních letech vyhrál několik čínských ultramaratonů. Hluchý a hloupý vyhrál Huang Marathon mužů se sluchovým postižením na národních paralympijských hrách 2019 v Tianjinu.

Starosta města Baiyin Zhang Shuxin kolem poledne řekl státním sdělovacím prostředkům, že část Ultramarathonu „byla náhle ovlivněna katastrofickým počasím“.

„Za krátkou dobu v místní oblasti náhle padalo krupobití a ledový déšť a byly tu silné větry. Teplota prudce poklesla,“ řekl Zhang.

Účastníci zveřejnili videa s žádostí o pomoc ve skupinovém chatu WeChat. Někteří běžci zmizeli a závod byl zastaven. Místní vlády zahájily nouzovou reakci a zorganizovaly více než 1200 záchranářů, kteří hledali pohřešované sportovce uprostřed místních sesuvů půdy a povodní.

Drony pro termální zobrazování, radarové detektory a demoliční zařízení byly přineseny na pomoc při hledání.

Závodu se zúčastnilo více než 170 běžců. Kromě mrtvých bylo zraněno osm lidí, jeden z nich v kritickém stavu.

Redakční článek v Beijing News uvedl, že bezpečnost nedokázala držet krok s rychle rostoucí popularitou dlouhotrvajících závodů. V úvodníku se uvádí, že organizátoři a místní úřady se většinou zajímají o přilákání velkého počtu soutěžících a vydělávání peněz.

„Je třeba uspokojit potřeby a nadšení populárních sportů a postarat se o ně, ale události by neměly být„ divoké “na úkor bezpečnosti, řekla.