Pozoruhodné je, že Austrálie vyhrála v Davis Cupu semimísto před Čechy

Austrálie ve středu porazila Českou republiku 2:1 a připravila tak semifinálový souboj Davisova poháru s Finskem.

Loňští vicemistři prohráli v osmifinále, ale Alex De Minor stáhl Austrálii zpět z pokraje vítězstvím 4-6, 7-6 (7/2), 7-5 nad Jiřím Lehkou ve druhé dvouhře.

Světová dvanáctka vyrovnala poté, co Tomasz Machak porazil Jordana Thompsona 6-4, 7-5 v úvodní bitvě, aby si vynutil gumu, kterou vyhráli šampioni Wimbledonu 2022 ve čtyřhře Matthew Epton a Max Purcell.

V noci na horské dráze porazili vracejícího se Lehku a Adama Pavlačka pro tým s druhým největším počtem vítězství v Davis Cupu v historii turnaje.

Navzdory své bohaté historii Austrálie turnaj od roku 2003 nevyhrála a Lehka byl připraven vyrovnat proti de Minaurovi, který zakopal hluboko, aby našel novou pozici, aby sen své země udržel naživu.

„Pokračujte v boji, hrajte až do konce, nikdy nevíte, někdy dostanete šance,“ řekl De Minar.

„Trochu jsem se zarazil a mohl jsem se kutálet.

„Myslím, že moje pověst je velmi silná, pokud jde o tyto typy situací, a předchází mě – pravděpodobně bych ten zápas dnes vyhrál.“

Česká republika v roce 1975 porazila Austrálii pouze v 10 střetnutích, ale nejvíce se trojnásobní mistři přiblížili v Malaze.

„Byli jsme jeden zápas od návratu domů a on bojoval a vítězství bylo jedním z nejlepších návratů, jaké jsem kdy viděl,“ řekl Epton.

Australský kapitán Leighton Hewitt byl velmi kritický ke kontroverznímu přepracovanému formátu Davis Cupu, který začal v roce 2019, a fanoušci Green and Gold v Aréně Martina Karpeny převyšovali české příznivce.

Místa byla zaplněna ze dvou třetin, i když úterní výhra Finska nad obhájcem titulu Kanadou se nemohla rovnat balíčku překvapení, který oživilo několik tisíc hlučných severských fanoušků.

READ  Dokumentární pondělky, hrané úterky v Českém centru v Bukurešti

Třiadvacetiletý Machak v prvním gemu srazil forhendový winner k brejku Thompsona, což mu stačilo k zajištění prvního setu.

Druhý byl mnohem těsnější, a když Machak zlomil na 5-4, Thompson okamžitě bojoval, aby se stáhl zpět na úroveň, čímž poprvé v zápase prolomil kontrolu.

Machák se prolomil přihrávkou a zápas zajistil dalším forhendovým winnerem.

„Dostal jsem jen jeden brejk a byl to absolutní boj ho získat,“ řekl zklamaný Thompson.

Jeho porážka vyvolala tlak na De Minaurova ramena, aby si udržel zelené a zlaté v honbě za 200. remízou.

Lehka zlomila první set 3-2 a v epickém finále odrazila De Minaurovou, přežila pět brejkbolů a nakonec proměnila svůj čtvrtý setbol.

Češka na 31. místě světového žebříčku se ve druhém setu prolomila na 2:1 a udržela se.

D moll brejknul Lehku k zahájení třetí sady a vyrovnal, ale Čech brejkl na 2-2.

Australan vedl 6-5, než se prolomil a uzavřel set v lásce, aby dokončil svůj ohromující comeback.

„Je skvělé mít tak úžasnou podporu, je to australský daviscupový tým, bojujeme až do konce, nikdy neumíráme,“ řekl De Minaur.

Konzistentní dvojice Epton, Purcell ztratila v prvním setu pouhé dva body při svém podání a zlomila to v sedmé hře.

Ve druhém setu přitlačili český pár při jejich podání, aby nakonec vedli 6-5 a našli způsob, jak postavit Austrálii v pátek proti Finsku.

Srbsko Novaka Djokoviče se ve čtvrtek utká s Velkou Británií a Itálie Janice Sinnera proti Nizozemsku ve zbývajících osmi posledních.