Slovensko ohromilo USA v penaltovém rozstřelu, Američané vypadli z mužského hokeje na olympiádě

Slovák Patrick Ribar 16. února 2022 slaví vítězství svých spoluhráčů nad Spojenými státy 3:2 v penaltovém rozstřelu.Carlos Perez Gallardo/Reuters

Minuty poté, co nedokázali skórovat v penaltovém rozstřelu jako poslední šanci Američanů přežít na olympijských hrách, si kapitán Andy Mealy sundal rukavice, aby si utřel slzy, které mu tekly z očí.

„Je mi smutno, že to skončilo,“ řekl.

S jedním špatným odrazem v poslední minutě nastavení, který se stal vyrovnáním, a neúspěšným penaltovým rozstřelem, Spojené státy opustily mužský hokejový turnaj na hrách v Pekingu po šokující prohře 3:2 se Slovenskem ve středu ve čtvrtfinále. Dříve neporažené Spojené státy, které se dostaly na první místo ve vyřazovacím kole a místo toho vypadaly připraveny na deep run, měly na posledních olympijských hrách v roce 2018 stejný výsledek bez hráčů z NHL.

„Tohle bude trochu bodat,“ řekl obránce – veterán Stephen Kamfer. „Myslel jsem si, že jsme byli po většinu zápasu lepším týmem. No tak trochu.“

Osm let poté, co si TJ Oshie vysloužil přezdívku „TJ Soči“ pro své penaltové turnaje proti Rusku, tentokrát to takové kouzlo nebylo. Brendan Bryson, Sean Farrell, Matt Kniss, Nathan Smith a Millie Vargin přišli do přestřelky.

Spojené státy také prohrály 0:5 na penalty s Českem v Pchjongčchangu před čtyřmi lety.

„Je to těžká situace, když se na tebe hraje hra,“ řekla Millie. „Chtěl jsem skórovat, ale neudělal jsem to a smrdí to. Nevím, co říct.“

Strauss-Mann dovolil Slovensku jen jednu z pěti střel, Peter Schelerik ho překonal pohybem, který natrénoval na rozehrávce a čekal, že brankáře překvapí. Na lavičce při penaltovém rozstřelu řekl 17letý slovenský útočník Juraj Slavkovský Čeljarekovi, že si myslel, že dá gól, až na něj přijde řada.

READ  CII pořádá roadshow na podporu EXCON-2023

„Neboj se,“ řekl mu Sihlaric slovensky. „Zadní kop, forhend a dám gól.“

Poté, co brankář Patrick Rebar zabránil Miele v jeho 38 finálových zákrokech v pravidlech, prodloužení a penaltách, jeho asistent Jan Bardavi objal slovenského trenéra Craiga Ramseyho, když Slovensko slavilo svou první cestu do olympijského semifinále od roku 2010 ve Vancouveru.

„Je to vzrušující,“ řekl Ramsey, který odehrál 14 sezón v National Hockey League a více než dvě desetiletí strávil v lize jako asistent. „I když jsem vešel, když Shellaric skóroval a Bardo mě málem zlomil vejpůl, pořád jsem říkal: ‚Vyhráli jsme? Vyhráli jsme tuhle věc? Protože ztrácíte stopu na pět úderů. Bylo to tak vzrušující. Vím, co cítím a cítím.“

Američané cítili směs smutku, lítosti a přijetí při náhodných otřesech, které by mohly definovat hokejový zápas. Byli jediným týmem, který vyhrál všechny tři zápasy skupinové fáze v organizaci, zaostávali za celý turnaj o pouhých 11 minut a jejich sny o medaili se stále rozplývaly.

„Ve skutečnosti jsme si dělali legraci, že jsme neprohráli zápas, opravdu – prohráli jsme na penalty,“ řekl trenér David Quinn. „To je ta frustrující část.“

Mezinárodní pravidla požadují 10 minut OT 3 na 3, po kterých následují rozstřely pěti mužů, a to i ve vyřazovacím kole. Zatímco Quinn a jeho hráči bědovali nad úskalím eliminace v sólové dovednostní soutěži, poukázali na to, že hra se nikdy neměla dostat do tohoto bodu.

Poté, co Nick Abruzzi vyrovnal v poslední minutě prvního poločasu a Sam Hentgs v polovině druhého poločasu potlačil USA, bylo mnoho příležitostí, jak navázat na vedení a získat trochu prostoru navíc. Američané měli čtyři přesilovky, včetně tří ve třetinách a 1:22 ze 3 na 3, a ani v jedné neskórovali.

READ  Český premiér opět čelí možným obviněním z podvodu

Nejblíže se dostali ke střele Mattie Pennerse od tyče.

„Měli jsme hru 5v3 a to byla opravdu zásadní změna,“ řekl Quinn. „Když máte v tomto scénáři 5 na 3 a nevyužijete toho, dáte druhému týmu velkou naději a oni z toho budou mít prospěch.“

Slovensko využilo prázdné branky pro útočníka navíc, když kapitán Marek Hrivik popadl hokejku uvolněnou v brankovišti a ve 43.7.

„Odskok se děje,“ řekl Mann, který 34krát ušetřil v regulaci a OT. „Nikdo za to nemohl. Je to hokej.“

Když se hokej posunul na 3 proti 3, Spojené státy porazily Slovensko 7:4, ale už nikdy neskončily. Největší šance na skórování měl v posledních sekundách prodloužení Matt Kniss, jehož rodiče jsou Slováci, ale Ribar ho zachránil.

Jake Sanderson už kvůli nezveřejněnému zranění postrádal obranu v první čtyřce, Spojené státy hrály většinu zápasu bez křídelníka Briana O’Neilla, který si v polovině druhého poločasu vyrazil míč levou nohou.

„Ukazuje to hodně: obětoval své tělo pro tým, a to je Brian,“ řekla Millie. „Bylo těžké prohrát, ale pokud ztratíte někoho, kdo se obětuje pro tým jako je tento, je to ta nejlepší cesta.“

Prohra v přestřelce byla pro Spojené státy, které ji praktikují každý den od svého příjezdu do Pekingu, zdrcující metodou. Beners, který byl proti Slovensku jedním z nejlepších hráčů týmu, byl ve studiu, ale neúspěšně.

Slavkovskij v plamenech poté, co vstřelil svůj pátý gól na vrcholu turnaje, se Slovensko v pátek utká v semifinále s Finskem poté, co Finové ovládli postup proti Švýcarsku vítězstvím 5:1. Finové vyhráli svůj první týmový sraz v předkole 6:2, i když Slovensko teď vypadá jako jiný tým.

„Chcete se s postupem turnaje neustále zlepšovat a myslím, že se jim to podařilo,“ řekl kapitán Finska Valtteri Vilpola. „Poslední zápas hráli opravdu dobře. Takže to bude těžký zápas.“

READ  Hertel a Simk chtějí, aby jeho ruští spoluhráči hráli v Praze

Rusové postoupili do semifinále, když porazili Dánsko 3:1 dvěma góly přes kapitána Vadima Šebačova a bývalých obránců NHL Slavu Voinova a Nikitu Nesterova. Na rozdíl od Spojených států obhájci titulu Rusko odvedli svou práci v přesilové hře ve třetí směně, protože Voinov skóroval, když do konce zbývalo 4:14.

Utkají se s vítězem posledního čtvrtfinálového utkání mezi Kanadou a Švédskem.

Turnaj je dokořán poté, co Slovensko vytlačilo Spojené státy, které byly až do jejich náhlého odchodu téměř dominantní.

„Myslel jsem, že máme skvělý tým,“ řekl Kampfer. „Myslel jsem, že jsme tu mohli mít skvělé turné. Pojďte trochu dál, je to rozhodně frustrující.“

Náš olympijský tým bude každé ráno během her psát denní zpravodaj, který vám bude doručen do schránky. Zaregistrujte se ještě dnes Přidejte se k nám a držte krok s medailemi, událostmi a dalšími novinkami.