Švýcarsko porazilo Kanadu v SO a připravilo finále Světového poháru v hokeji proti Sexu

PRAHA (AP) — Švýcarsko porazilo Kanadu 3:2 v penaltovém rozstřelu a připravilo si tak sobotní finále proti České republice na mistrovství světa v ledním hokeji.

Po 10 minutách prodloužení ani jeden z týmů neskóroval, rozhodující gól v rozstřelu vstřelil Sven Antrighetto, když zápas skončil 2:2.

28násobní šampioni Kanady se museli proti Švédsku spokojit s bronzovou medailí.

Kevin Fiala se trefil, přidal asistenci a vstřelil jeden ze dvou švýcarských gólů v rozstřelu. Za Švýcarsko skóroval i Nino Niederreiter. Brankář Leonardo Genoni zastavil 42 střel.

„Nemohlo to být lepší,“ řekl Fiala. „Abych byl upřímný, být ve finále je pro nás speciální, nezáleží na tom, s kým hrajeme. Jsem na tým velmi hrdý. Náš brankář Leo byl neuvěřitelný.

Předtím Brandon Tanev skóroval bekhendem 5:53 do třetiny a snížil vedení Švýcarska na 2:1. Kapitán John Tavares vyrovnal stav Kanady na 2:07 při přesilovce.

„Tak je to blízko,“ řekl Tavares. „Vlastně je stále těžké tomu uvěřit. Velká čest klukům, že se toho drželi a bránili se.“

Tavares řekl, že to pro Kanadu ještě nekončí: „Nechceme se vrátit domů s prázdnou.“

První střela Kanady na branku pro Švýcary přišla o 11 minut později.

Fiala dostal Švýcary do vedení 4:54 ve své sedmé pražské přesilovce.

Niederreiter zdvojnásobil vedení 2:10 do třetiny dalším gólem v přesilovce, když jeho střelu od modré čáry tečoval obránce Owen Power.

Švýcarsko v prvním zápase porazilo Kanadu 17:8.

Kanada minulou neděli v Praze v úvodním kole porazila Švýcarsko 3:2.

Švýcarsko také porazilo Kanadu v semifinále MS 2018, kde si Švýcaři dojeli jako vicemistři pro svou poslední medaili.

Předtím Česká republika vytvořila tříbrankovou druhou třetinu, když porazila Švédsko 7:3 a poprvé od roku 2010 postoupila do finále.

READ  Libor Hezek byl uvolněn ze smlouvy v AHL

Útočníci Dominik Kubalík a Lukáš Sedlák vstřelili po dvou brankách a přidali jednu asistenci, útočník Martin Negas zaznamenal čtyři body za jeden gól a tři asistence.

David Kamp a Ontrej Gas zaznamenali za Čechy každý gól a asistenci, brankář Lukas Dostel zastavil před zaplněným domácím publikem v pražské Aréně 37 střel.

„Hraju svou nejlepší hru, když jsem ve hře šťastný, a tady si to užívám na 110%,“ řekl Negas. „Vždycky bylo mým snem zahrát si semifinále a finále před českými fanoušky. Ale nebyla to práce, ještě ne. Zítra nás čeká velmi důležitý zápas a musíme být připraveni.

Negas se stal prvním hráčem od Kanaďana Luca Robitailleho v roce 1994 se čtyřmi body v semifinále.

Za Švédy skórovali Marcus Johansson, Marcus Pietersen a Joel Eriksson, kteří tak ukončili sérii osmi vítězství na turnaji.

„Cítili jsme, že máme nějaké šance, ale je to těžké, když dáváte tolik gólů,“ řekl Peterson.

Po nerozhodném stavu 2:2 vedli Češi ve druhé třetině 5:2.

Gase dal Čechům výhodu 3:2 z bezprostřední blízkosti v 6:05 do třetiny, což bylo poprvé, co Švédové v zápase propadli.

Negas zdvojnásobil výhodu jednorázovou fackou ze slotu poté, co Camp vyhrál vhazování o 16 sekund později. Kubalík pak zvýšil na 5:2 jednorázovkou z pravého kruhu, která prošla mezi chrániče brankáře Filipa Gustafssona.

Brankář byl stažen poté, co dal pět gólů na 17 střel a nahradil ho Samuel Ersen.

Joel Eriksson v přesilovce svým sedmým gólem snížil české vedení na 5:3.

Švédsko ve třetí třetině zvýšilo tlak, ale Sedlák dvěma únikovými góly zvýšil na 7:3, oba šly mezi chrániče Ersena.

„Dnes byli mentálně silnější než my,“ řekl kapitán Švédska Erik Karlsson.

Johansson sebral puk u pravých mantinelů a vstřelil úvodní gól na 3:39.

READ  První plovoucí fotovoltaická elektrárna v Česku - PV Magazine International

Na 7:48 vyrovnal Kubalík po fackovací střele Negase od modré čáry.

Švédům stačilo 20 sekund, aby vedli na 2:1 Petterssonem, který jeho snahu zleva proměnil do sítě český obránce Jakub Krejčík.

Čech odpověděl.

Negas připravil druhou tak, že nakrmil Campa zpoza branky, aby srovnal hru na 2 ze středu prvního slotu.