USA ve čtvrtfinále mistrovství světa v hokeji prohrály s Českem 1:0.

PRAHA (AP) — Česká republika postoupila čtvrteční výhrou 1:0 nad Spojenými státy na mistrovství světa v ledním hokeji do semifinále.

Útočník Bostonu Bruins Pavel Zacha vstřelil přesilovkový gól ve druhé třetině a brankář Anaheim Ducks Lucas Tostal zastavil před domácími fanoušky v Prague Areně 36 střel.

Sacha a spoluhráč z Bruins David Pastrňák hráli ve druhém zápase turnaje. K českému týmu se připojili poté, co Boston vypadl z play off NHL týmem Florida Panthers.

Ve snaze o vyrovnání stáhl USA brankáře Charlieho Lindgrena, ale Češi obstáli a v sobotním semifinále narazí na Švédsko.

Američané zabili všech 13 přesilovek, kterým čelili v předkole.

„Byl to skvělý hokej a úžasná atmosféra. Bohužel jsme selhali, ale nebylo to pro nedostatek úsilí,“ řekl americký trenér John Hynes.

V dalších čtvrtfinálových zápasech Nick Paul dvakrát skóroval, když obhájce titulu Kanada porazil Slovensko 6:3.

Kanada se v sobotní finálové čtyřce utká se Švýcarskem.

„Měli jsme skvělý začátek a odtud teprve stavíme,“ řekl Paul. „Vyhráli jsme bitvy, dali puky do sítě a vyhráli své druhé šance.“

Dylan Guenther zaznamenal gól a asistenci a Jared McCann, Pierre-Luc Dubois a Brandon Tanev skórovali za 28násobného mistra Kanady.

McCann a Dubois skórovali v rozpětí 90 sekund na začátku úvodní třetiny a Peter Cehlárik zvýšil na 2:1, když Brandon Hagel odvrátil přihrávku Slovenska do vlastní sítě.

Kanada zvýšila své vedení na 5:1 gólem Paula z druhé třetiny, po kterém následovaly dva góly ve třetí za méně než 20 sekund – první Guentherův a Thanevův.

Miloš Kelemen a Marek Hrivík trefili vedení Kanady na 5:3 a druhý Paulův gól byl do prázdné branky.

V Ostravě Joel Eriksson Eck vstřelil přesilovkový gól 5:54 ve druhém poločase a zajistil Švédsku výhru 2:1 nad Finskem.

READ  Euro 2024 | Portugalsko vs Česko: Vstupenky, televizní kanál a týmové zprávy

Hannes Björninen vyrovnal stav Finska na 1:1, když zbývalo 58 sekund – o čtyři minuty později dostal Rasmus Dahlin Švédsko do vedení 1:0.

Předtím Švýcarsko loni v Ostravě porazilo Německo 3:1.

Christoph Bertschi vedl Švýcarsko dvěma góly. Krátkým gólem dostal Švýcary do vedení 1:0, než útočník New Jersey Devils Nico Hisier přidal druhý gól.

Dominic Cahun snížil v polovině prostřední třetiny přesilovou hrou vedení na 2:1, než Bertschi přidal svůj druhý gól do prázdné branky.