Michaela Schiffrin a Alexander Aamodt Keelde stojí společně na olympiádě

Napsal Howard Fendrich a Pat Graham

PEKING (AFP) – Když se Michaela Schiffrinová připravovala na cestu do tělocvičny po svém třetím podniku na olympijských hrách v Pekingu, zahlédla svého přítele, norského závodníka Alexandra Amodta Keldeho, který se tam byl podívat na její závody. Popadl jsem ho vzadu za jeho bílý plášť a dvojice alpských lyžařů šla vedle sebe – v jednu chvíli v rukavici – po zasněžené cestě.

Když se Keldi na zimních hrách připravovala poprvé po dvou letech závodit ve slalomu v rámci alpské kombinace, Shiffrinová mu nabídla návrhy na disciplínu, která je její specialitou.

Jsou to dva elitní sportovci ve stejném sportu, kteří se navzájem podporují a pomáhají si. Navzájem se účastní závodů. Dávají další rady. Valentýn připadá na pondělí, během olympijských her.

„Společně můžeme mluvit o čemkoli a nemusí to být velká věc, a vzájemně se podporovat v dobrých i ve zlých dnech. A to je to, proč jsme tady.“ To je důvod, proč máte partnera , takže s ní můžete sdílet, co chcete.“

Vyhrála tři tituly Světového poháru; vyhrál jeden. Shiffrinová, 26letá Američanka, je dvojnásobnou zlatou olympijskou medailistkou v Číně a příští týden, počínaje úterým, jí mohou zbýt až tři závody. Devětadvacetiletá Kildy si minulý týden odvezla domů pár medailí, včetně kombinovaného stříbra.

„Spousta lidí mi řekla: ‚Je těžší najít někoho, kdo je v pořádku s tím, že je v centru pozornosti, než on. Ale zároveň je pod stejným tlakem, má stejné cíle…stejné myšlení,“ řekla Shiffrinová v loňském rozhovoru.

Shiffrinina cesta do Číny začala dvojicí špatných závodů, během několika sekund po opuštění startovní chaty minula brány. Poté, co podruhé skončila ve výsledkové listině s „nedokončena“, řekla, že stále nachází „mnoho, v čem je optimistická“, včetně toho, že Keldy ve své kariéře konečně vyhrála olympijskou medaili.

READ  Nová česká vláda odmítá mandát očkovacího plánu

Mezitím se Keldy snažila zvednout náladu a veřejně ji bránit, zveřejnila fotku mizerné Shiffrinové – sedí na ledě po svém faulu, kolena pokrčená a hlavu skloněnou – a částečně napsala na Instagram: Podívejte, je to skvělý sportovec, který dělá to, co skvělý sportovec dělá! Je to součást hry a stává se to. Tlak, který všichni vyvíjíme na jednotlivce ve sportu, je enormní, takže vraťme stejnou podporu. …miluji tě, Kaylo.“

V lyžování nebo jiných olympijských sportech nejsou v takovém páru jediní.

Další alpský pár: Američan Travis Ganong a Kanaďanka Marie-Michel Gagnon. Navrhněte na horu – kde jinde? – V září ve švýcarském Zermattu.

Další: Švýcar Michele Jezin, který v pátek získal bronz v super G a na hrách v Pchjongčchangu v roce 2018 získal alpské zlato, žije s italským lyžařem Lucou de Alibrandinim.

Sdílení práce „uděluje věci mnohem jednodušší se vším,“ řekl Gezen.

Vzájemně chápou svá časová omezení a požadavky, ať už jde o tréninky, soutěže nebo dokonce dopingové testy a mediální povinnosti. Když De Alibrandini vyhrál stříbrnou medaili v obřím slalomu na mistrovství světa v Cortině d’Ampezzo v Itálii v roce 2021, vešla Gizen do vyhrazeného prostoru pro reportéry a začala ho fotit svým telefonem.

Příklady pokračují dál a dál.

Američtí krasobruslaři Ashley Caldwell a Justin Schoenfeld si dali předčasný dárek k Valentýnu – zlatou medaili. Caldwell, 28, a Schoenfield, 23, spolu chodili asi tři roky a připojili se k Chris Lillis, aby ve čtvrtek vyhráli svůj olympijský debut ve vzdušné disciplíně smíšených týmů. Nechybí ani nově vyražená stříbrná olympijská vítězka Jaylene Kauf a její americký týmový kolega Brad Wilson, kteří spolu chodí od roku 2020.

Američtí bruslaři Red Gerrard a Hailey Langland začali randit před zimními hrami v roce 2018, kdy Gerrard po dlouhém přátelství vyhrál zlatou medaili v mužském sjezdovém lyžování. Gerrard řekl, že je skvělé si navzájem poskytovat emocionální podporu – nemluvě o tom, že si od sebe navzájem odhazují nápady na triky.