Rus Arman Adamian vyhrál pod neutrální vlajkou zlatou medaili světového juda

Zlatý okamžik: Arman Adamian z Ruska slaví po porážce Lukáše Krbálka z České republiky

Rus Arman Adamjan získal v pátek titul mistra světa v judu v první velké mezinárodní soutěži družstev, která přivítala ruské a běloruské atlety od loňské invaze na Ukrajinu.

Adamian, který závodil pod neutrální vlajkou, porazil ve finále mužů do 100 kg Čecha Lukáše Krbálka.

Ukrajina minulý týden stáhla svůj tým z akce v Dauhá kvůli přítomnosti členů ruského týmu, o kterém uvedla, že jsou aktivními vojáky.

Po Adamianově vítězství, které získal až v prodloužení, byla ruská vlajka na medailovém stojanu nahrazena vlajkou, která místo toho zobrazovala logo soutěže.

Oficiální hudba Mezinárodní federace juda (IJF) nahradila ruskou hymnu.

„Cítím se tak dobře, nemůžu se dočkat, až si po telefonu promluvím s rodinou a oslavím to s nimi,“ řekl Adamian v ruštině prostřednictvím překladatele.

A o svých pocitech, když stál na pódiu, dodal: „Jen jsem si užíval své vítězství a poslouchal hymnu IFJ.“

Mezinárodní federace juda povolila ruským a běloruským judistům účast na těchto turnajích jako neutrální závodníky, když je předtím zakázala po invazi na Ukrajinu.

Toto rozhodnutí následovalo po doporučení Mezinárodního olympijského výboru.

Osm Rusů bylo vyloučeno z turnaje, ale Mezinárodní federace juda trvala na tom, že žádný z nich nebyl sportovec.

Zúčastnění judisté ​​nesmějí mít na uniformách ruské barvy, místo toho mají na zadní straně písmena „AIN“ pro označení „Individuální neutrální sportovci“.

Ostatní soutěžící zobrazují znaky své země.

Ruský prezident Vladimir Putin působil jako čestný prezident a mezinárodní velvyslanec federace juda od roku 2008, dokud nebyl z funkce v roce 2022 pozastaven.

V září 2022 bylo judo jedním z posledních sportů, které ze své soutěže vyloučily Rusy a Bělorusy.

Na jiném místě v pátek Izraelec Inbar Lanir porazil ve finále do 78 kg Francouzku Audrey Chomieu.

READ  Mistři Evropy do 21 let v Anglii ukazují, že rezerva talentů Garetha Southgatea je velká a má zářnou budoucnost | fotbalové zprávy